Drone në Shitje – Bli Online

Këta Dronë janë shndërruar nga një formë e ngrohtë e krijimit të përmbajtjes në një nga mënyrat më të njohura për të kapur imazhe dhe video të shkëlqyera dhe unike nga këndvështrime të reja.

Drone në Shitje - Bli Online
Show Filters

Showing the single result

Showing the single result

Nga mbikëqyrja dhe logjistika te shkenca e klimës dhe krijimi i filmave, mjetet ajrore pa pilot ose Dronet kanë aplikime të shumta që i bëjnë punët e njerëzve më të sigurt dhe më të lehtë. Në veçanti, dronët dhe kamerat e dronëve, mundësojnë kinematografi më dinamike në drejtim të shkrepjes së fotografive të gjera, peizazheve dhe skenave me ndjekje. Ata gjithashtu mund të imitojnë disa këndvështrime, duke i lejuar shikuesit të shikojnë në një makinë ose perspektivën e një kafshe. Ai gjithashtu lejon filmimin e vendndodhjeve të pasigurta që përndryshe është e pamundur të bëhet nga një person mesatar.

Karma.al ka dronët dhe aksesorët më të mirë për dronë nër shitje me çmime të arsyeshme. Zgjidhni midis markave të besuara si DJI, Parrot, Polar Pro, Autel dhe më shumë.

Cili Është Droni më i Mirë në Treg?

Edhe nëse nuk keni ndonjë arsye të mirë për të justifikuar blerjen e një droni, duhet të pranoni që dronët janë të mrekullueshëm. Disa janë lodra të lavdëruara të teknologjisë, por shumica e modeleve që nxjerrim në pah këtu janë të përshtatshme për përdorim në imazhe dhe aplikacione kinematografike të vogjëel dhe të mëdhenj. Nëse mendoni se mund të përdorni një aparat fotografik fluturues në projektin tuaj të ardhshëm, ka disa lajme të mira – teknologjia ka bërë një rrugë të gjatë në një kohë shumë të shkurtër. Tani ekzistojnë modele në treg që kanë bërë revolucion në teknologji dhe në fushën e kinematografisë për sa i përket cilësisë së videos dhe stabilizimit.

Dronët që rishikojmë janë modele të gatshme për fluturim, kështu që mund t’i përdorni menjëherë sapo ta ç’paketoni. Në shumicën e rasteve, do të duhet të sillni pajisjen tuaj Android ose iOS për të parë burimin e kamerës në kohë reale, por ne kemi shqyrtuar disa modele që transmetojnë video direkt në një telekomandë. Ne këtu nuk mbulojmë avionë garash, industrialë dhe bujqësorë – fokusi ynë është tek dronët e destinuar për imazhe ajrore dhe videografi.

Rregullorja dhe Siguria

Ekziston një përjashtim i tregut masiv, linja DJI Mini, tani në gjeneratën e dytë. Mavic Mini origjinal dhe Mini 2 i përmirësuar peshon vetëm 249g, duke përmbushur kërkesat e regjistrimit.

Ata kapërcejnë një tipar sigurie – shmangien e pengesave dhe mbi të gjitha për të mbajtur peshë. Por ata përfshijnë të gjitha mjetet e tjera të pritshme për të ndihmuar në sigurimin e një fluturimi të sigurt, përfshirë stabilizimin GPS, kthimin automatik në shtëpi dhe ngritjen dhe uljen automatike.

Pothuajse të gjithë modelet e paraqitura këtu kanë disa tipare sigurie. Edhe DJI Spark, i cili nuk është ndërtuar për fluturime në distanca të gjata, përfshin një GPS dhe funksionalitetin automatik të kthimit në shtëpi. Nëse sinjali juaj i kontrollit ndërpritet, ose nëse bateria bie shumë pak (shumica e dronëve mund të fluturojnë vetëm për rreth 25 minuta me një karikim të vetëm të baterisë), droni juaj do të fillojë të kthehet në pikën e ngritjes dhe të ulet.

Fluturimet ende ndodhin dhe ka histori tmerri në forume të ndryshme diskutimi në internet. Sigurisht, përvojat negative plotësohen në këtë kontekst, thjesht sepse fluturimet e paqëndrueshme që nuk rezultojnë në një përplasje ose humbje të një droni nuk janë tema të nxehta për diskutim.

Nëse jeni duke fluturuar brenda Shteteve të Bashkuara, duhet të merrni parasysh udhëzimet e FAA-s ose të jeni të përgatitur të përballeni me gjoba të mundshme ose me burg. Ka zona pa fluturime të vendosura nga FAA, prandaj mos u nisni nëse jeni afër një aeroporti pa njoftuar më parë kullën e kontrollit. Dhe, edhe nëse jeni në mes të askundit, mos e ngrini dronin tuaj mbi 400 metra. Shumica janë të vendosur t’i binden këtyre rregulloreve jashtë kutisë, por kontrolli i një quadcopter është njësoj si drejtimi i një makine – edhe nëse keni humbur duke parë atë shenjë të kufirit të shpejtësisë, përsëri jeni të detyruar të paguani biletën.

Dronë për Gara dhe prej Lodre

Ekziston një numër produktesh në treg që shiten si dronë, por nuk i përshtaten shumë karakteristikave dhe cilësimeve përkatëse me dronët e vërtetë. Dronët me telekomandë kanë ekzistuar prej kohësh. Por me rritjen e popullaritetit të kohëve të fundit, quadcopters-at që thjesht do të shiteshin si produkte me telekomandë, tani po etiketohen si dronë. Këto nuk përfshijnë stabilizimin GPS, funksionalitetin e kthimit në shtëpi dhe mënyrat e tjera të automatizuara gjatë fluturimit që e bëjnë një quadcopter një dron të vërtetë. Ne gjithashtu nuk rishikojmë shumë prej tyre.

Cilat Janë Markat më të Mira të Dronëve?

Modelet DJI aktualisht dominojnë zgjedhjet tona kryesore dhe ka një arsye të mirë për këtë. Kompania është thjesht disa hapa përpara konkurrencës së saj tani dhe ka një katalog produktesh me modele në pika të ndryshme çmimesh, të cilat zënë një numër të mirë të lojërave elektronike në dhjetëshen tonë kryesore. 

Pro line i DJI është quajtur Inspire dhe aktualisht është në gjeneratën e dytë. Frymëzoni modelet për të ofruar funksionalitet përtej asaj që merrni me një Phantom, duke përfshirë mbështetjen e operatorit të dyfishtë – një person që fluturon dhe tjetri që punon me kamerë – si dhe lente dhe module të kamerave të këmbyeshme, një fluks pune të kinemasë Raw dhe mjete për tërheqjen.

Ka disa marka të tjera për t’u marrë parasysh kur kërkoni një dron. Autel prodhon Evo, i cili është i ngjashëm me një Mavic, por ka një LCD në telekomandë, kështu që nuk keni nevojë të lidhni telefonin tuaj. Parrot, me seli në Francë, ofron Anafi, një tjetër dron i mirë palosës dhe është një mundësi për konsumatorët të kujdesshëm për të blerë teknologji nga firmat kineze.

Dronët më të Mirë Mini

Për një kohë të gjatë, seria DJI Phantom ishte aq e vogël sa mund të shkonit nëse donit të blini një dron të plotë me karakteristika që ruan stabilitetin në ajër dhe përfshin tipare të forta sigurie. Nuk është më kështu. Alpinistët dhe fotografët e udhëtimeve vlerësojnë një çantë të vogël të lehtë dhe tani mund të marrin një dron që futet në një çantë shpine.