Telefon Xiaomi në Shitje – Bli Online

Në disa vende, Xiaomi është marka më e popullarizuar e smartphone-ve për nga vëllimi. Sidoqoftë, në vendet e tjera, shumica e njerëzve mund të mos e kenë dëgjuar kurrë emrin (aq më pak dinë ta shqiptojnë). Ky dualizëm sjell shumë konfuzion për markën dhe produktet e saj.

Telefon Xiaomi në Shitje - Bli Online
Show Filters

Showing the single result

Showing the single result

Në artikullin më poshtë, ne do t’ju japim gjithçka që ju duhet të dini rreth telefonave Xiaomi. Shpresojmë, kjo do t’ju ndihmojë të merrni vendime që vërtet ja vlejnë kur blini një smartphone të ri. Anasjelltas, kjo gjithashtu mund t’ju ndihmojë të kuptoni pak më shumë për një nga markat më të mëdha në botë të smartphone-ve që mund të mos ketë aq popullaritet në zonën tuaj.

Pra, nëse jeni duke kërkuar një smartphone të ri që ju lejon të keni akses në një sërë veçorish dhe specifikash kryesore, por që nuk do të ndikojë shumë buxhetin tuaj, ju jeni në vendin e duhur. Ne kemi bërë një listë të telefonave më të mirë Xiaomi, kështu që ju mund të krahasoni se cilët mund të jenë të shkëlqyer për ju. Hidhini një sy gamës sonë të gjerë të telefonave Xiaomi dhe zgjidhni të preferuarin tuaj.

Çfarë Është Xiaomi?

Kur krahasoni Xiaomi-n me marka të tjera të mëdha të smartphonëve – duke përfshirë Samsung, Apple, LG, Huawei, etj – duhet të vini re një gjë: sa e re është kompania. Xiaomi filloi në vitin 2010, gjë që e bën atë më të riun në listën e dhjetë prodhuesve më të mirë të smartphone-ve në të gjithë botën.

Brenda pak muajsh, Xiaomi kishte njoftuar produktin e saj të parë: MIUI, veshja e jashtme Android që do të vazhdojë të furnizojë shumicën e telefonave të saj inteligjentë. Megjithatë, vetëm një vit më vonë, në gusht 2011, kompania do të lançonte telefonin e saj të parë: Xiaomi Mi 1.

Mi 1 ishte një sukses i menjëhershëm. Shitjet pa dyshim u ndihmuan nga çmimi i ulët i telefonit prej vetëm 1,999 juan kinez, i cili është rreth 296 mijë lekë sot. Sidoqoftë, pajisja ishte në dispozicion vetëm në Kinën amtare të Xiaomi, kështu që nuk pa ndonjë adoptim perëndimor.

Pas disa lansimeve të suksesshme të smartphone-ve në Kinë, Xiaomi u zgjerua në vendet e tjera. Sot, ai ka produkte smartphone të disponueshëm në Kinë, Indi, pjesën më të madhe të Evropës dhe shumë vende të tjera. Sidoqoftë, nuk ka telefona inteligjentë të disponueshëm në Shtetet e Bashkuara. Përveç kësaj, kompania shet shumë produkte të tjera përvec smartphonëve.

Çfarë Ofrojnë Telefonat Xiaomi?

Në seksionin tjetër, ne do të shqyrtojmë linjat e smartphone-ve Xiaomi në detaje. Megjithatë, para se ta bëjmë këtë, ne duam të prekim një përzgjedhje të kuruar të produkteve të tjera që ofron Xiaomi. Kjo nuk është një listë e plotë, pasi kompania krijon dhe shet shumë lloje të ndryshme të elektronikës. Në vend të kësaj, kjo është një listë që përqendrohet në kategoritë më të mëdha në portofolin e kompanisë.

Cilat Janë Brand-et Kryesore të Xiaomit?

Redmi

Redmi filloi si një linjë e ofertave të telefonave inteligjentë me kosto të ulët nga Xiaomi. Në përgjithësi, telefonat Redmi ekzistonin si mënyra më e lirë për të marrë një telefon nga kompania, duke dhënë një mundësi të këndshme për blerësit që nuk mund të përballonin një pajisje Mi ose Mi Note.

Në vitin 2019, Xiaomi e bëri Redmi markën e vet. Kjo i lejon Redmi të bëjë gjënë e vet dhe (një lloj) të pastrojë portofolin e smartphoneve të Xiaomi për ta bërë atë pak më pak konfuze.

Kohët e fundit, Redmi ka filluar të prodhojë telefona me specifikimet kryesore. Për shembull, Redmi K30 Pro përmban procesorin Snapdragon 865, të njëjtin chipset në Mi 10 dhe Mi 10 Pro.

Poco

Në 2018, Xiaomi lançoi Poco F1 (ose Pocophone F1, në varësi të vendndodhjes suaj). Kjo linjë e re e smartphone-ve solli procesorin e atëhershëm anësor (Snapdragon 845) në një telefon që kushtonte rreth 300 mijë lekë në konfigurimin e tij bazë. Pajisja mori vlerësime të forta dhe ishte jashtëzakonisht e popullarizuar në të gjithë botën.

Për disa arsye, ai telefon ishte gjithçka që kishim për linjën Poco për një kohë të gjatë. Përfundimisht, marka Poco u nda nga Xiaomi dhe lëshoi një vijim të Poco F1, Poco F2 Pro. Ka pasur edhe disa telefona të tjerë të mesëm të Poco, të tilla si Poco X3 në foto më sipër.

Black Shark

Black Shark është teknikisht një nën-markë e Xiaomi, por nuk duket të jetë aq e pavarur sa Redmi dhe Poco. Sidoqoftë, Black Shark është një nën-markë që përqendrohet vetëm në smartphone-et e lojrave.

Telefonat më të fundit Black Shark janë Black Shark 3 dhe Black Shark 3 Pro. Të dy telefonat shfaqin Snapdragon 865, një ekran me një shpejtësi të lartë të rifreskimit, specifikime të mira dhe një dizajn unik që përqendrohet në lojëra. Për shembull, telefoni ka shtytës të integruar të shpatullave që duhet t’i ndihmojnë lojtarët të rrisin konkurrencën midis tyre.

5 Produktet më të Mira të Renditura të Xiaomit

  • Xiaomi Redmi Note 7 (6GB RAM)
  • Xiaomi Pocophone F1 Armoured Edition (128GB)
  • Xiaomi Redmi S2 (32GB)
  • Xiaomi Redmi Note 5- 64GB
  • Xiaomi Mi A2 (64GB)- Black

Detaje të Tjera në Lidhje me Xiaomi-n

Llogaria Mi

Meqenëse ekosistemi i Xiaomi-t është mjaft i madh, kompania ofron një llogari Mi që lidh produktet e saj të ndryshme së bashku. Ashtu si me një llogari të Google ose Apple ID, llogaria juaj Mi do të punojë në shumicën e produkteve Xiaomi dhe do të lejojë që pajisje të ndryshme të integrohen.

Një llogari Mi është plotësisht falas. Sidoqoftë, përdorimi i tij i lejon kompanisë të përdorë të dhënat tuaja për përfitime financiare, ashtu si me Google. Nëse nuk jeni të kënaqur me këtë për çfarëdo arsye, mund të dëshironi të mendoni dy herë për një telefon nga kjo markë e veçantë.

Shitje Super të Shpejta

Për shumë produkte të tij, Xiaomi ofron periudha promovuese të përkohshme të quajtura shitje super të shpejta (flash). Këto promovime lejojnë përdoruesit të jenë ndër të parët që blejnë produkte të reja, por ata duhet t’i blejnë ato për një kohë të kufizuar. Nëse një blerës humbet një shitje flash, mund të kalojë një kohë para se ata të jenë në gjendje të blejnë gjatë një shitje tjetër flash ose një shitje të përgjithshme.

Xiaomi nuk bën shitje flash për të gjitha produktet e saj, por ato ndodhin mjaft shpesh. Nëse jeni të ngazëllyer për blerjen e telefonit të ardhshëm të madh nga marka Xiaomi, mund të dëshironi t’i kushtoni vëmendje llogarive të tij të ndryshme në media sociale për të qëndruar në krye të çdo njoftimi të shitjeve flash.

Pyetjet e Bëra më Shpesh

A kanë akses telefonat Xiaomi në aplikacionet e Google?

Po, të gjithë telefonat inteligjentë të lansuar globalisht nga kompania kanë qasje të plotë në Google Play Store dhe miliona aplikacione Android në të. 

Nuk mund ta gjej (fut produktin këtu) në vendin tim. Si mund ta gjej atë?

Për fat të keq, Xiaomi merr një qasje shumë të rajonalizuar ndaj produkteve të saj. Si e tillë, pajisje të caktuara nuk janë të disponueshme vetëm në zona të caktuara. Nëse nuk mund të gjeni një produkt nga faqja e internetit e kompanisë ose shitësit me pakicë të autorizuar të palëve të treta, do t’ju duhet ose ta importoni atë ose të shkoni me një produkt konkurrues.

A mund të blini telefona inteligjentë Xiaomi pa instaluar MIUI?

Po, Mi A3 është telefoni më i fundit nga kompania që dërgon me Android One në vend të MIUI. Ju gjithashtu mund të kërkoni në internet për udhëzime për zhbllokimin e bootloader-it të një telefoni Xiaomi dhe instalimin e një ROM të personalizuar Android në të. Sidoqoftë, jashtë serisë Mi A, të gjithë telefonat nga kompania do të vijnë me MIUI.

A mund t’i hiqni reklamat nga MIUI?

Edhe po dhe jo. MIUI ka mundësi të integruara që mund të kufizojnë ose edhe të heqin plotësisht reklama të caktuara nga platforma, si dhe aplikacione specifike. Megjithatë, nuk ka asnjë mënyrë të pagabueshme për të hequr çdo reklamë të vetme në MIUI që tani.