Tostier/Thekese/Grill në Shitje – Bli Online

Tostieret jane nje domosdoshmëri ne kuzhine qe e bejne cdo vakt pak me te shijshem.Perse te vendosni per tostier mesatar?Zgjidhni midis tostiereve manuale ose motorike dhe arrini rezultate perfekte cdo here me funksionet e reja me nje prekje .

Tostier/Thekese/Grill në Shitje - Bli Online
Show Filters

Showing all 12 results

Ne e kuptojme qe buke te ndryshme kerkojne kohe te ndryshme thekjeje  per ngjyren tuaj ideale. Parimet tona intuitive ju lejojne qe te thekni ne tostier buken tuaj te preferuar me kontroll te ndryshueshem ngjyrosjes per thekje me te sakte.

Inovacionet tona jane te dizenjuara bazuar ne feedback-un tuaj per ta bere thekjen perfekte.Zbulo tostieret tane qe kuptojne buken tuaj dhe nevojat tuaja te thekjes.

Pervec thekjes se bukes ne ngjyren tuaj te preferuar te te akfes se arte,shikoni per nje tostier te pershtatshem me parametrat e stilit tuaj te jeteses.Per shembull,parametri per gjevrek zakonisht eshte thjesht thjekja e pjese se brendshme dhe ngrohja e pjeses se jashteme,keshtu qe nuk do shqetesoheni per nje tharje totale.Nje parameter shkrirjeje eshte shume mire per waffles ose buken e ngrire,e cila tipikisht shton me shume kohe ne procesin e thekjes,keshtu qe do te merrni te njejtat rezultate nese buka ose waffles do ishin te fresketa.Ringroheni buken per tost tipik ose perberes te tjere per nje periudhe te shkurter kohe,perfekte per nje paste te thekur ose shtimi i pak me shume ngjyre.

Guida jone per blerjen e tostierit. Zgjidh tostierin e duhur!

Tostiera me 2 pjese vs Tostiera me 4 pjese: 

Kur te zgjidhni thekesin e duhur,konsideroni se sa feta tosti ju dhe familja juaj deshironi te beni ne te njejten kohe.Nese ka me shume se dy nga ju qe nxitoni te pergatisni mengjesin ne te njejten kohe ,nje tostier me 4 pjese eshte  nje mundesi shume me e mire.Nese hapesira e banakut tuaj eshte nej shqetesim ,gjithsesi ju mund te deshironi tostierin me 2 pjese.

Tostiere me bazament te gjate

Tostieret me bazament te gjate  po fitoje popullaritet per shkak te rritjes se formave te bukes.Opsioni per bazament te gjate nese dashuroni buket artizanale.Kurre nuk do te mundeni te vendosni nje pjese te gjithe ne nje tostier tradicional pa e prere ne gjysem.Nje tjeter detaj per tu patur parasysh  jane tostieret me bazament te gjere.Ato i thekin fetat e trasha te bukes me lehte dhe pa rremuje.

Tostieret plastike vs tostieret metalike: 

Ne pergjithesi ,tostieret plastike jane me pak te kushtueshem se ata metalike.Eshte gjithashtu edhe estetika per tu konsideruar.Ne testet tona zbuluam se cilesia e tostit nuk u rrezikua ne asnje menyre.

Parametra: 

In addition to toasting bread to your favorite shade of golden brown, look a toaster with the right settings for your lifestyle. For example, the bagel setting usually just toasts the inside of a bagel and warms the outside so you don’t have to worry about an overly dry or crunchy bite. A defrost setting is great for frozen waffles or bread; it typically adds more time to the toasting process so you get the same results if the waffles or bread were fresh. Reheat typically toasts bread or other ingredients for a short amount of time, perfect for a toaster pastry or adding a touch more color.

Te dhena argetuese per tostieret

  • Termi ‘tost’ nga ku e ka prejardhjen fjala tostier,vjen nga fjalet me origjine Latine ‘torrere’  ose ‘tostum’ ,qe nenkuptoje ‘te djegesh’  ose ’percellim’.
  • Ka shume dizenjo per tostiere,me forma dhe ngjyra te ndryshme,ashtu si edhe shume pika tostierash me 2 pjese qe jane me te zakonshmit por dhe ato me 4 pjese nuk jane te pazakonta.
  • Nje tostier u shpik ne 1990 ,qe mund te kontrollohej ne internet dhe ne 2012,u krijua nje tostier qe mund te njihte ngjyrat e tostit.
  • Tostieret jane gatues buke tipike qe gjenden ne pjesen me te madhe te kuzhinave ne botete cilet e bejne buken krokante dhe ndihmojne qe buka te zgjase me shume.
  • Tostieret me 2 pjese thekin buken per 1 deri ne 3 minura duke perdorur 600 deri ne 1200 vat fuqi.
  • Buka fillimisht thekej mbi zjarr ne nje shkop,koncepti bazi i tostierit,me aplikime moderne qe u shfaqen ne fund te 1800,por tosti u be popullor permes colonise Romane.
  • Tostieri i pare praktik elektrik u shpik nga shkencetari skocez,Alan MacMasters, rreth 1893,ndersa tentime te mepareshme te rrezikshme jane bere edhe nga shpikes te tjere.
  • Tostieri i pare i shfaqur u shpik nga amerikani Charles Strite,i cili mori patenten ne 1921.
  • Disa tostiere jane furra te vogla,ndersa te tjere thekin buken ne nje mekanizem te ngjashme me rripin transportues,duke thekur 350-900 pjese per ore.
  • Tostieret jane pershtatur jo vetem qe te thekin buke,por edhe waffles dhe gurabije madje edhe hot-dogs. 

Pyetjet e Bëra më Shpesh

Cfare ben nje tostier?

Nje tostier eshte nje paisje e vogel elektrike e dizenjuar per te ekspozuar tipe te ndryshme cope buke ndaj nxehetesise rrezatuese,duke thekur buken e cila behet nje tost.

Sa duhet te zgjase nje tostier?

Ndersa tostieret variojne ne cmime dhe karakteristika,shume tostiere kane nje jetegjatesi mesatare nga 6 deri ne 8 vjet.

Cila eshte difereenca midis një grilli dhe tostierit?

Tosti nenkupton  te besh dicka te ngrohte dhe krokante(zakonisht kafe ose te zeze) nga nxehtesia,zakonisht duke perdorur nje tostier.Pjekja eshte te gatuash ushqim si mishi ose perime ne nje furre.Grill nenkupton te gatuash ushqim ne nje kornize metali mbi nje zjarr.

Si dizinfektohet nje tostier?

Ne nje lavaman ,perzieni nje perberje me uje te ngrohte dhe lares enesh.Nese tostieri ka nje tabaka therrimesh te levizshme,fusni tabakane ne ujin me sapun dhe lajeni mire me sfungjer.Shpelajeni tabakane me uje te paster dhe thajeni  me nje cope absorbuese.

Duhet ta heq nga priza tostierin kur nuk eshte ne perdorim?

Ndonjehere disa tostiere,mund te marrin zjarr pa asnje paralajmerim,keshtu qe eshte mire te mos e lini vetem kur eshte ne perdorim.Gjithashtu eshte nje rregull i mire ta heqesg nga priza tostierin tend kur nuk je duke e perdorur,edhe nese eshte i ri,thjesht per te qene i sigurt.Nese ndonjehere tostieri juaj ben shkendija ,hiqeni nga priza menjehere.

Mund te vendosesh nje tostier nje nje lavapjate?

Nje tostier eshte nje paisje elektronike.Lavapjata do e njomi dhe do e prishi ate.Mund ta vendosni tostierin ne lavapjate,gjithashtu mund te vendosni edhe tharesen e flokeve dhe nje CD player por nga nje kendveshtrim sigurie eshte shume e rrezikshme.Uji do depertoje ne elementet e ngrohjes te tostierit dhe mund te mos thahet me.

A i vrasin bakteriet tostierët?

Qelizat e specieve bakteriale,pervec atyre rezistente ndaj nxehtesise,vriten duke u ekspozuar ne 71 C per 16 seconda (koha dhe temperatura e pasterizimit te qumeshtit).Nese thekja ose futja ne mikrovale mund te siguroje qe cdo grimce e nje buke te thekur ose nje pellumb i ekzpozuar ne mikrovale ngrohet deri ne 71 C per 16 sekonda,atehere qelizat e tyre do te vriten.