Shtrydhese Frutash në Shitje – Bli Online

Jepini ushqimit te fresket nje rrotullim nga gama jonë me këto shtrydhese frutash, që vijnë në lloje te ndryshme si shtrydheseve te ngadalta,shtrydheses se qitros dhe ajo më e specializuara që merret me shtrydhjen e shegës .

Shtrydhese Frutash në shitje - Bli Online
Show Filters

Showing all 8 results

Shtrydheset tona me performance me te larte jane te dizenjuara te nxjerrin sasi te medha te lengut te pasur me lende ushqyese shume me shpejt se nje makine e ftohte prerese.Ndersa prurja shume e gjere e ushqimit ndihmon në shkurtimin e kohes se pergatitjes, Teknologjia e Rrotullimit te Ftohte siguron nje rritje temperature te parendesishme gjate procesit te lengezimit dhe Teknologjia e Reduktimit te Zhurmes zvogelon zhurmen mekanike ne kuzhine.

Gama jone e gjere e shtrydheseve  dhe prereseve te agrumeve ju lejojne te rrisni nxjerrjen e gjithe frutit te agrumeve ,nga limonet e vegjel deri tek agrumet e medha.

Nuk eshte e pakuptimte te thoni qe nje shtrydhese mund te revolucionarizoje jeten tuaj.Perfitimet jane te shumta.Krijojini vetes tuaj nje ritual qe e dashuroni per ti bere mengjeset tuaja me te lehta.Vendosni me shume produkte te fresketa ne dieten tuaj.Kujdesuni per tretjen ose lekuren tuaj ose ofrojuni te ftuareve dicka speciale (edhe nese eshte e perzier ne nje koktail).Ndersa filloni te beheni me kreative me shtrydhesen tuaj,mund ta perdorni lengun per gatim ose pjekje ose mund ta permiresioni makinen tuaj per ta bere vete qumeshtin tuaj vegan.

Si funksionin një shtrydhëse frutash?

Kur shume njerez mendojne per shtrydhjen nga një shtrydhëse frutash, ata imagjinojne cfare eshte faktikisht shtrydhja e shpejte ose centrifugale.

  • Zgjidhni nje perzjerje me fruta ose perime te fresketa.Pritini mjaftueshem sa t’u hiqni farat.Kercelli dhe rrenjet jane zakonisht ok kur shtrydhen ,duke qene se te gjitha behen te lengeshme.
  • Ndizni shtrydhesin dhe lereni te ngrohet sa eshte e nevojshme.Vendosni produktet tuaja ne copeza ne krye te makines.
  • Nga ketu mekanizmat e makines drejtojne produktin drejt nje filtri.
  • Lengu del nga nje gryke  ose shtervan ne nje ene.

Cila eshte ajo shtrydhese frutash e duhur per ju?

Jane ne fakt disa menyra te prodhimit te lengut ne shtepi.Asnjera nuk eshte me e mire se tjetra.Eshte thjesht ceshtje preferenacsh personale.

  • Shtrydhja e ngadalte eshte shume e mire per zarzavatet ose barishtet,si spinaqi ose nenxhiku.Shtrydhesi centrifugal tenton ti copetoje keto gjethe pa marre aspak lebng prej tyre.Shtrydhesit e ngadalte prodhojne me shume pulpe dhe me pak shkume,keshtu do t’ju duhet te pastroni filtrat rregullisht.
  • Shtrydhesi i agrumeve eshte nje forme shtrydhjes se ngadalte qe mund te mekanizohet ose jete manual.Ne varesi sesi e filtroni lengun,mund te keni ose jo,pulp ose shkume.
  • Shtrydhesi i shpejte ose centrifugali eshte stili me popullor.Mund te nxirrni nje sasi te madhe lengu, me eleminin natyral te pulpes duke qene se shtrydhesi rrjedh permes shtervanit.Shtrydhja e shpejte zakonisht rezulton me shume shkume.Disa zgjedhin te heqin shkumen.Disa zgjedhin te trazojne lengun me luge.
  • Te gjithe shtrydhesit e ushqimeve jane te njejte si blenderat ose perpunuesit e ushqimeve,por me te fuqishem.Ata lengezojne produktet tuaja ne smoothie

Pergatitja e qumeshtit tuaj

Njehere qe jeni gati te kaloni ne nivele me te avancuara te shtrydhjes,provoni shtrydhesit e qumeshtit.Keto makina ,shume te fuqishme shtypin bajamet per te pergatitur qumesht bajameje,shkrijne fruta ne sorbeto dhe prodhojne ushqim te pasur me lende ushqyese ose gjalp te shijshem arrash.

Ndersa bini me shume ne dashuri me shtrydhjen ,sigurohuni qe makinat tuaja te vazhdojne me zakonet tuaja te shendetshme.Zvendesoni tuajat me modele te reja,me te forta kur te doni ose si te doni.

Pyetjet e bëra më Shpesh

Mund ti vendosni pjeset e një shtrydhese frutash ne lavastovilje?

Lani te gjitha pjeset me uje te ngrohte me shkume me nje lecke te bute pervec motorrit baze.Rrethi i enës së filtrit, shporta e filtrit të çelikut të pandryshkshëm, shtytesi i ushqimit dhe ena mbajtese janë të sigurta për makinen e enëve,por vetem ne nje standart cikli lares dhe vetem ne raftin me ye larte.Mbulesa dhe ena e lëngut nuk janë të sigurta për makinen larese. 

Duhet te qerohen perpara se te shtrydhen ?

Nese  perdorni fruta me lekure te forte si mango,gujava,pjeper ose ananas gjithmone qerojini perpara se t’i shtrydhni.Frutat e agrumeve mund te shtrydhen pasi te qerohen me pare.Shumica e frutave dhe perimeve si mollet,karrotat dhe kastravecet nuk eshte e nevojshme qe te priten ose shkurtohen ne madhesi pasi ato do te futen teresisht ne gryken e ushqimit te shtrydheses.

Duhet ta pastroj shtrydhesen pas cdo perdorimi?

Perseri zgjidhja eshte e lehte:pastroni shtrydhesin  pas cdo perdorimi.Sigurohuni qe te pastroni ekranin e shtrydhesit nga lengu ose pjeset e pulpave me furcen e pastrimit.Tregohuni te mire me shtrydhesin tuaj dhe do t’ju sherbeje per shume vite.

Ka veti shëruese lengu i shtrydhur?

Thone se lengu i shtrydhur mund te ule rrezikun per kancer,te forcoje sistemin imunitar,te largoje toksinat nga trupi juaj,te ndihmoje tretjen dhe te humbisni peshe.Gjithsesi nuk ka prova shkencore qe lengjet nga shtrydhesit jane me te shendetshem se lengjet qe merrni nga ngrenia e vete frutave ose perimeve.

Ështe lëngu i shtrydhur i mire per humbjen e peshes?

Bazuar ne prova anektodike,eshte e qarte qe dietat me lengje mund cojne ne humbje me te shpejte te peshes,vecanerisht kur dieta eshte me pak kalori.Lengu i shtrydhur mund te jete nje menyre e shpejte per te humbur peshe shpejt,por duket se pasojat e mundeshme shendetesore mund ti tejkalojne perfitimet tij.

Eshte perzierja me e mire se shtrydhja?

Ka avantazhe dhe disavantazhe si per shtrydhjen dhe perzierjen.Shtrydhja ofron nje pije shume te pasur me lende ushqyese ne nje sasi te vogel lengu.Per ata qe duan nje diete jo te pasur me fibra,shrydhja mund te jete nje mundesi e mire.Me smoothie,perfitoni fibra qe mund t’ju ndihmoje te ndiheni te ngopur dhe te permiresoje shendetin tretes.

A i shkaterrojne lendet ushqyese keto shtrydhese frutash?

Lengjet e nxjerra nga frutat dhe perimet do te permbajne sasi te perqendruar te vitaminave,mineraleve,dhe lendeve te tjera ushqyese.Por kur shtrydhni fruta dhe perime  disa nga fibrat e shendeteshme humbasin.Kjo sepse shtrydhesit ndajne lengun nga pulpa dhe lekura e pasur me fibra.

Mund te vendosni rrush ne nje shtrydhese frutash ?

Putting grapes through a juicer extracts the sweet flavor and vitamins from the juice, leaving behind the indigestible pulp. Homemade grape juice lacks the preservatives and added sugar found in many commercial varieties.  Put grapes through a juicer for healthier juice. Vendosja e rrushit ne shtydhes,nxjerr shijen e embel dhe vitaminat lengut duke lene pas pulpen e patretshme.Lengu i rrushit i bere vete nuk ka konservante dhe sheqer qe gjendet ne shume varietete tregetare. 

Cilat perime nuk duhet te shrydhen?

Nese menduat se te gjitha frutat dhe perimet jane te mire per shtrydhje,duhet ta mendoni perseri!Ja kush jane ato qe nuk duhet te tentoni asnjehere te shtrydhni sepse mund te shpetoni shtrydhesin tuaj si dhe trupin tuaj,shume stres dhe lodhje.Brokoli,avokado,arrekokosi,dardha,ananas,raven,lakra jeshile ,bananet.