Mikser/Rrahese/ në Shitje – Bli Online

Me një mikser, ju mund të kurseni kohë në shumë prej recetave tuaja të preferuara të tanishme dhe ndoshta gjeni veten duke provuar të gjitha ushqimet e reja që nuk do të kishit menduar të krijoni më parë.

Mikser/Rrahese/ në Shitje - Bli Online
Show Filters

Showing all 5 results

Showing all 5 results

Ndërsa është plotësisht e mundur të bësh shumicën e gjërave që dëshironi të gatuani ose piqni pa një mikser ose rrahëse pse duhet të shqetësoheni?

Dhe nëse nuk jeni veçanërisht vigjilentë kur i trazoni gjërat me dorë, një mikser pothuajse me siguri do të nënkuptojë cilësi më të mirë dhe qëndrueshmëri për shumë nga gjërat që bëni. 

Për këdo që pjek rregullisht (dhe për shumë njerëz që nuk e bëjnë), mikserët e kuzhinës janë lloji i sendit për të cilin mendoni se mund të jetoni pa e pasur një të tillë. Pasi të mësoheni të zotëroni një, ideja për t’u rikthyer në përzierjen e gjithçkaje manuale duket e çmendur.

Kjo do të thotë se ekzistojnë dy kategori kryesore të konsumatorëve për mikser: Ata që janë duke blerë një mikser për herë të parë dhe nuk janë të sigurt se çfarë të kërkojnë me të vërtetë dhe ata që kërkojnë të zëvendësojnë një mikser të dashur që kohët e fundit ka ndaluar së punuari.

Për çfarë mund të përdorni një mikser të qëndrueshëm?

Duke filluar nga çmimi nga rreth 60 to deri mbi 600 £, këto makina të guximshme kanë të paktën një tas miksimi dhe një qëndrim fiks me një krah të operuar me levë. Thjesht duhet të shtoni përbërësit tuaj në tas, të ulni krahun dhe ta ndizni atë për të filluar përzierjen e përbërësve tuaj. Disa modele përmbajnë një veprim planetar të përzierjes, që do të thotë se mjetet rrotullohen ndërsa lëvizin njëkohësisht nëpër tas për përzierje më të hollësishme, duke shmangur çdo përzierje të mbërthehet rreth skajit të tasit gjatë përdorimit. Miksera të tjerë që nuk e kanë këtë veçori thjesht përzihen pa rotacionin shtesë.

Një mikser qëndrimi bën të gjithë punën manuale për ju; rrahjet dhe përbërësit e gatimit për të bërë ëmbëlsira, tufa me biskota, bukë, pasta dhe më shumë. Thjesht ndërroni bashkëngjitjen qendrore për funksione të ndryshme. Të paktën një rrahës, goditje brumi dhe kamxhiku do të vijnë si standarde – megjithëse makinat më të kushtueshme mund të vijnë me më shumë.

Cfarë mund te bëni me një mikser dore?

Mikserët e duarve janë të aftë të përziejnë të njëjtat ushqime si mikserat e qëndrueshëm, por ata janë më të vegjël, më të lire. Duke filluar nga çmimi nga 15 deri në 100 Euro dhe kërkojnë pak më shumë përpjekje. Nëse do të dëshironit, mund të dilnit një shëtitje ndërsa mikseri qëndron duket bërë të gjitha punët – padyshim që nuk mund ta bëni këtë me një mikser dore. Do të jeni akoma në gjendje të përzieni vezët, kremin e kamxhikut, të bëni një gjellë pancake, kremin e keksave, rrobat dhe më shumë.

Rrahjet do të vijnë  standarte dhe do të merrni grepa dhe rrahëse brumi me disa modele gjithashtu, të gjitha këto mund të ngjiten dhe shkëputen nga trupi kryesor për pastrim. Për sa i përket funksionimit, ata ofrojnë një numër të caktuar të shpejtësive dhe nganjëherë një funksion pulsi (ato në listën tonë kanë nga dy deri në nëntë cilësime të shpejtësisë). Peshat ndryshojnë midis modeleve, por ndërsa një mikser mund të përzihet më shpejt se një tjetër, nëse është shumë i rëndë, do të bëhet e pakëndshme ta përdorni për një kohë të shkurtër. Një mikser i dorës mund të peshojë çdo gjë nga 750g deri në 1.5 kg mesatarisht.

Faktorët që duhet të merren parasysh kur blini një mikser kuzhine

ër të zgjedhur mikserin më të mirë të kuzhinës, duhet të merrni parasysh disa nga nevojat dhe preferencat tuaja kryesore përpara se të filloni kërkimin tuaj. Më poshtë janë nëntë faktorët që duhet të merrni parasysh gjatë procesit të blerjes

Nevojat tuaja te gatimit

Uluni vërtet dhe mendoni se për çfarë duhet të përdorni këtë mikser – siedhe  për sa i përket recetave që do të bëni, ashtu edhe sasisë së ushqimit që ju nevojitet zakonisht. Nëse bëni dhurata (bukë, byrekë) për të gjithë miqtë tuaj çdo sezon pushimesh ose dëshironi të bëni tufa të mëdha ëmbëlsirash për festa, duhet të shkoni për një mikser që ju lejon të bëni shumë brumë menjëherë.

Gama e çmimeve

Në qoftë se e keni ndarë mendjen per miksera të duarve, mund të gjeni shumë mundësi për nën 100 dollarë (disa më afër 20 dollarë). Nëse jeni gati të investoni në një mikser stenda, shumica e modeleve do t’ju kushtojnë diku nga 200- $ 700 $. Disa modele tregtare fitojnë mbi 1.000 dollarë, por do t’ju duhet vetëm një prej tyre nëse keni ndërmend të bëni sasi veçanërisht të mëdha të ushqimit (dhe me siguri do të dëshironi që një furrë tregtare të përputhet).

Pesha

Për një mikser dore, ju do të dëshironi ti qëndroni diçkaje të lehtë për t’u mbajtur për aq kohë ndërsa përzieni. Mbani mend, sa më shumë asortimente që duhet të përzieni, aq më gjatë do t’i mbani ato. Për disa, kjo mund të jetë një ndërprerëse marrëveshjeje në vetvete.

Për një mikser qëndrimi, ju doni të synoni për të kundërtën. Sa më i rëndë të jetë një mikser qëndrimi, aq më e fortë do të jetë përzjerja. Nga njëra anë, ju dëshironi që ajo të jetë e mirë dhe e guximshme, kështu që nuk do të kërcejë në banak. Nga ana tjetër, ju doni të jeni në gjendje ta trajtoni atë.

Cilesimet e shpejtësisë

Lloje të ndryshme të ushqimeve do të kërkojnë shpejtësi të ndryshme të përzierjes. Shumica e modeleve të dy miksera me duar dhe qëndrim ofrojnë disa shpejtësi – zakonisht diku nga 3 deri në 12 opsione të ndryshme.Të gjithë mikserët duhet të kenë një mjedis “fillimi të ngadaltë”, gjë që bën të lehtë shtimin e përbërësve si mielli në përzierje pa bërë një rrëmujë të madhe. Shumica e modeleve duhet të përfshijnë gjithashtu një mjedis mjaft të shpejtë për të bërë një vezë të rrahur. Shumë furrtarë do të jenë në gjendje ta bëjnë këtë për sa kohë që kanë të paktën tre opsione me shpejtësi, por nëse jeni veçanërisht ambiciozë dhe doni të piqni me përpikëri absolute, të shkoni për një model me më shumë parametra shpejtësie mund të shlyhen.

Madhësia

Ju duhet të keni dy gjera kryesore parasysh kur bëhet fjalë për madhësine:

 • Sa hapësirë të lire keni në dispozicion në kuzhinën tuaj?
 • Zakonisht sa ushqim shpresoni te bëni ne mikserin tuaj?

Shpresojmë që përgjigjet për të dyja këto pyetje të mund të funksionojnë së bashku dhe nuk do të duhet të sakrifikoni njërën për tjetrën.

Ju mund të gjeni një gamë të gjerë të madhësive në treg dhe, siç mund të prisni, çmimet në përgjithësi do të rriten pasi modelet rriten. Nëse shpesh do të piqni për grupe të mëdha dhe do të keni hapësirën, atëherë investimi në një mikser më të madh të kuzhinës ka të ngjarë të bëjë jetën tuaj më të lehtë, të paktën të mjaftueshme për ta bërë këtë kosto të vlefshme. Nëse më së shumti do të gatuani për familjen tuaj të vogël, me siguri mund të bëni një model me madhësi të vogël dhe të mesme.

Elementët shtesë (pjesët shtesë)

Ajo që mund të bëni me një mikser qëndrimi fillon të zgjerohet ndërsa investoni në më shumë bashkëngjitje. Nëse dëshironi të frymëzoni të provoni të bëni ushqime të reja, mos kërkoni më larg se lista e pjesëve shtesë të disponueshme për një mikser qëndrimi.

Shumica e mikserave të kuzhinës vijnë me tre bashkëngjitjet më standarde:

 • Grepi (çengeli) I brumit:
  Kjo është pjesa shtesë që zakonisht është në një formë c ose spirale që përdoret për të bërë gjithçka që kërkon brumë, si bukë dhe brume për pica.
 • Kamzhik teli:
  Nganjëherë quhet një rrahje baloni, kamxhiku i telit është për lëvizjen e fshikullimit që bën kremin e fshikëzave, acarimin dhe vezën e rrahur.
 • Rrahës i sheshtë:
  Rrahësja e sheshtë do të jetë pjesa shtesë më e përdorur për shumicën e furrave të bukës, pasi është zgjedhja e duhur për kremin e tortave, brumin e gatimit dhe për pure patatesh.
 • Pjesa shtesë e mikserit per makarona
  Shumë gjithashtu vijnë me një mburojë derdhëse që e bën më të lehtë shtimin e përbërësve të rinj ndërsa jeni duke u përzier pa ndonjë rrëmujë.

Për kuzhinierët më ambicioz, mund të gjeni një grup të gjërë bashkëngjitjesh shtesë, duke përfshirë:

 • Rul per makaronat
 • Prodhues Ravioli
 • Makineri prerëse edhe grirëse
 • Shtojca e lëngut të salcës
 • Prodhues për akulloren
 • Mulli ushqimesh
 • Lidhës sallami
 • Sitë për fruta edhe perime
 • Mulli per kokrra

Paraqitja

und t’ju pershtatet më shumë një mikser të thjeshtë të bardhë ose të zi, ose mund të blini një që shton një lëng ngjyrash në kuzhinën tuaj.Sido që të jenë preferencat tuaja stilistike, nuk duhet të keni problem të gjeni shumë opsione ngjyrash për mikserin tuaj. Shumë nga markat më të mira ofrojnë një sërë zgjedhjesh shumëngjyrëshe. KitchenAid, për shembull, ka disa modele në dispozicion në mbi dyzet ngjyra. Pas trendit të ri të pajisjeve të kuzhinës së kuqe, Empire Red është një nga ngjyrat më të njohura për mikserët e KitchenAid.

Lehtësi në pastrim

Mikserët e duarve fitojnë pikë në këtë kategori sepse janë shumë më të lehta për t’u pastruar sesa mikserët në këmbë. Memikserat në këmbe përfundoni duke pastruar shumë pjesë të ndryshme. Disa pjesë shtesë janë të sigurta për larjen e enëve, por të tjerët do të duhet të lahen me dorë pas çdo përdorimi. Në varësi të llojit të mikserit që blini, mund t’ju duhet të lani edhe tasin tuaj të përzierjes me dorë. Dhe do të dëshironi ta fërkoni pjesën tjetër të makinës poshtë me një leckë të lagur për ta mbajtur atë të pastër pas çdo përdorimi.

Niveli I zhurmës

Mikserët e kuzhinës do të jenë të zhurmshëm sido që ta përdorni. Mikserat rrotullues të duarve nuk do të jenë shumë të këqinj, por të gjitha modelet elektrike do të bëjnë zhurmë. Disa modele janë shkelës më të dobët se të tjerët, prandaj nëse jeni veçanërisht të ndjeshëm ndaj pajisjeve të zhurmshme, atëherë kërkoni modele që recensuesit përmendin se janë më të qetë se zakonisht.

Pyetjet e bera me shpesh 

Për çfarë përdoret një mikser ushqimi?

Një mikser është një vegël kuzhine i cili përdor një mekanizëm të drejtuar nga ingranazhet për të rrotulluar një grup rrahësish në një tas që përmban ushqimin që duhet të përgatitet. Ajo automatizon detyrat e përsëritura të nxitjes, rrahjes apo rrahjes. Kur rrahësit zëvendësohen nga një goditje brumi, një mikser mund të përdoret gjithashtu për të zier.

Pse është një mikser  kaq i shtrenjtë?

Gjithçka varet nga cilësia. Kur vjen puna te ajo, mbase arsyeja kryesore pse Mixerat e Qendrueshëm janë kaq të shtrenjtë është cilësia e tyre. Po, mund të merrni versione që janë bërë prej plastike, dhe këto do të jenë shumë më të përballueshme ne lidhje me buxhetin.

A është një rrahës ushqimor më i mirë se një mikser?

Një blender (përpunues) është zakonisht më i mirë për lëngjet dhe përdoret për të krijuar gjëra të tilla si smoothies (lëngje frutash). Një përpunues ushqimi përdoret për më shumë detyra pune, të tilla si përzierja e brumit ose fetat e perimeve.

A mund të përziej një tortë në një mikser ushqimi?

Shumica e ëmbëlsirave të bëra me përpunuesit e ushqimit bëhen me përdorimin e një metode “të gjitha në një”, kështu që përbërësit futen në tasin e procesorit në të njëjtën kohë dhe skuqen derisa të përzihen në mënyrë të barabartë në një petë. Në përgjithësi, tehu metalik do të përdoret për ëmbëlsira dhe pasta.