Ekspres Kafeje Ne Shitje – Bli Online

Një ekspres kafeje është pikërisht ai që ju nevojitet për pirjen e kafesë dhe përgatitjen e ekspresit më të mirë në shtëpi. Tek ne mund te gjeni të gjitha makinat më të mira të ekspresit per te blere, përfshirë makinat manuale të ekspresit, makinat automatike të ekspresit, makineritë e ekspresit gjysmë automatike dhe makineritë e ekspresit super-automatike.

Ekspres Kafeje Ne Shitje - Bli Online
Show Filters

Showing all 10 results

Navigoni ne shumellojshmerine e ekspresave te kafeve qe posedojme , ose bisedoni me ekspertët tanë për t’u siguruar që merrni të në shtëpi makinën më të mirë ekspres për ju. Nëse jeni duke kërkuar për të blerë një ekspres kafeje, dyqani ynë one është vendi I duhur se ku duhet ta blini ate.

Beni një filxhan të freskët kafeje me një nga ekspresat qe shesim me cilësi europiane. Nëse jeni duke kërkuar për një dizajn klasik ose një makinë me shumë funksione, do të keni mundësinë të zgjidhni nga një larmi opsionesh. Makinat Pod sigurojnë një mënyrë të lehtë për t’u përdorur, ndërsa makinat e tjera sjellin elementin barist drejt e në kuzhinën tuaj. Shumë makina ekspresi kafeje kanë funksionalitet të dyfishtë, duke ju dhënë mundësinë të krijoni pije me bazë ekspresi, siç janë makiato, late dhe kapuçino, si dhe kafja klasike e zezë.

Ekspres Kafeje Profesional

Tashme dihet se një aparat ekspres është një nga investimet më të mëdha që duhet të bësh në kafenenë (lokalin) tënd. Kjo është arsyeja pse ne provojmë me përpikëri dhe rigorozitet çdo ekspres professional që vjen në derën tonë dhe ofrojmë vetëm më të mirën për ju. Ne e dimë se çmimi, performanca, besueshmëria dhe përdorshmëria janë  komponentët  kryesorë në zgjedhjen e makinës së duhur te ekspresit për qëllimet tuaja tregëtare, kështu që ne i rezervojmë një gamë të gjerë makinash me mijëra opsione për t’i përshtatur ato më tej. Për më tepër, ekipi ynë i ekspertëve mund tju beje të kuptoni pse një makinë mund të jetë një zgjedhje më e mirë se një tjetër.

Çfarë mund të bëni me një Ekspres Kafeje?

Shqiperia eshte vendi i dyte ne bote per perdorimin ne mase te kafese. Shumë prej pijeve më të njohura në dyqanet e kafesë kanë në perbërje ekspres. Nëse posedoni një aparat ekspres, secila prej këtyre mund të bëhet në kuzhinën tuaj me me pak kosto monetare, për aq kohë sa ju keni përbërësit e duhur dhe pak kohë për ti pergatitur ato:

 • Ekspres:
  Eshtë lëngu ashtu sic del nga makineria. Shumë adhurues të ekspresit preferojnë ta pinë atë në gjendjen e tij natyrale, e cila i ngjan një versioni pak më të errët të kafesë së zezë.

 • Makiato:
  Ekspres me pak qumësht të zierë, dhe në majë pak shkumë shtesë sa për të qetësuar aromën e fortë.

 • Kapuçino:
  Ashtu si makiato, por me qumësht shtesë. Një kapuçino është një nga mënyrat më të njohura për të pirë ekspres dhe e lehtë për tu bërë në shtëpi nëse keni një prodhues ekspresi.

 • Latte:
  Kjo është e ngjashme me një kapuçino, por me më shumë qumësht dhe vetëm një shtresë të hollë shkumë.

 • Mocha:
  Si kapuçino, por me çokollatë të shtuar brenda.

Llojet e ekspresit qe mund te gjeni

Bota e gjerë e ekspresit mund të jetë konfuze nëse jeni i ri. Ekspresi kafese mund të jetë një subjekt i ndërlikuar edhe nëse praktikisht jeni barist. Këtu janë të gjitha llojet e makinës se ekspresit që mund të blini në dyqanin tonë:

Ekspres Kafeje Manual:

Ekspresët manualë janë për ata që nuk e  kanë problem të punojnë në ekspresin e tyre. Kjo punë shtesë mund të ju paguhet  sepse makineritë manuale të ekspresit ju lejojnë të kontrolloni çdo pjesë të procesit të bërjes së një ekspresi në mënyrë që të mund  (nëse bëni gjithçka në rregull) te përfundoni ashtu sic duhet. Ana tjetër e kësaj është që ju lehtësisht mund ta hidhni ekspresin nëse nuk e merrni atë ashtu si duhet, dhe kjo  mund tju marrë pak kohë për të mësuar. 

Gjëja më e veçantë që do të vini re në lidhje me këto makina është leva – disa kanë një model të levës së pistonit  dhe të tjerët një levë të drejtpërdrejtë, kjo e fundit ka pak më shumë punë. Makinerite manuale të ekspresit janë shpesh tërheqës, dhe decorative po aq sa janë edhe funksionalë. Ato janë të kushtueshme, por për njohësit e vërtetë të gatshëm për të punuar me to, ata mund të prodhojnë një ekspres te shkelqyer.

Përfitimet:

 • Ky lloj ekspresi prodhon ekspres me cilësi të lartë dhe shije të shkëlqyeshëm te kafes ekspres. 
 • Keni më shumë kontroll mbi procesin. 
 • Një pajisje tërheqëse për të pasur në kuzhinen tuaj. 
 • Prodhuesit e ketij lloji ekspresi kanë një reputacion te larte.

Kujtese:

 • Këto njësi kanë tendencë të jenë të shtrenjta. 
 • Mund të jetë e vështirë për t’u përdorur (dhe e lehtë për t’u ngatërruar). 
 • Rekomandohet vetëm për baristë dhe njohës me përvojë te ekspresit.

Ekspres Kafeje gjysëm-automatik:

Makinat gjysmë automatike ekspresi kanë pompa elektrike, të cilat menjëherë i bëjnë ato shumë më të lehta për t’u përdorur sesa homologët e tyre manualë. Ata ju japin një përzierje të kontrollit që njerëzit pëlqejnë në makinat manuale (megjithëse jo aq shumë) dhe lehtësinë ne përdorim që filloni të shihni në llojet e ndryshme të modeleve automatike. Ato janë lloji më i popullarizuar i makinës ekspres në treg sot.

Përfitimet:

 • Ky lloj i makinës ekspres është më i lehtë për t’u përdorur sesa homologu i tij manual. 
 • Ju ende keni një kontroll të nivelit të lartë. 
 • Mund të bëjë kafe ekspresi me cilësi të lartë dhe të shijshme . 
 • Ka shumë modele të përballueshme në dispozicion nga markat me reputacion.

Kujtese:

 • Disa modele mund të jenë shumë të shtrenjta.
 • Ky lloj prodhuesi ekspres nuk është aq i lehtë për t’u përdorur sa llojet e tjera automatike të prodhuesve të ekspresit.

Ekspres Kafeje Automatik

Përveç një pompë elektronike plotësisht automatikë të ekspres gjithashtu automatizojnë sasinë dhe shpërndarjen e ujit në procesin e bërjes së ekspresit. Si rezultat, ato janë edhe më të lehta për t’u përdorur sesa modelet gjysmë-automatike, por ato marrin kontroll më shumë nga duart tuaja – gjë që mund të jetë problem nëse jeni shumë të veçantë për mënyrën sesi ju pëlqen ekspresi juaj. Ashtu si me modelet gjysmë-automatike, varieteti i çmimeve në këtë lloj prodhuesi të ekspresit është i gjerë. Ju mund të gjeni modele nga disa qindra euro deri ne mijëra euro.

Përfitimet:

 • Këto njësi janë shumë të lehta për t’u përdorur. 
 • Ju mund të gjeni modele të përballueshme.

Kujtese:

 • Sa më shumë elektronikë te jene që më shumë pjesë mund të jenë të prirura për tu thyer.
 • Disa modele mund të jenë shumë të shtrenjta.
 • Ju keni më pak kontroll mbi aromën e veçantë të ekspresit tuaj.

Ekspres Kafeje super automatik

Siç sugjeron emri, prodhuesit super automatikë të ekspresit ofrojne lehtësinë e përdorimit në ekstrem.

Ideja që qëndron pas këtij lloji makinerie  është që procesi i bërjes së një ekspresi të lehtësohet aq sa të shtoni bazat e kafesë dhe të shtypni një buton. Kjo eshte e shpejtë dhe e thjeshtë pa rrëmujë për tu pastruar. 

Ky lloj i ekspres kafeje është një zgjedhje shumë e mire për këdo që nuk dëshiron të ushtroje shume punë dhe nuk është gjithashtu i shqetësuar për ndërlikimet e aromës, por përkundrazi thjesht dëshiron një ekspres te shpejte. 

Nëse pini shumë ekspres gjatë gjithë ditës, kjo mund të jetë zgjedhja juaj.

Përfitimet:

 • Lloji më i lehtë i prodhuesit të ekspresit për t’u përdorur. 
 • Keni shumë karakteristika të veçanta në dispozicion, siç janë grindësit e integruar dhe cilësimet e programueshme. 
 • Në thelb një sistem “Te gjitha në një” me shumë karakteristika të veçanta të integruara. 

Kujtese:

 • Keto lloj ekspresesh marrin pjesën më të madhe të kontrollit nga duart tuaja dhe kryejnë të gjithë punën për ju. 
 • Ato kanë tendencë të jenë më të shtrenjta se llojet e tjera të makinave ekspres, edhe pse perseri mund të gjeni disa modele më të vogla në intervalin disa qindra eurosh.

Çfarë duhet të shikoj kur blej një ekspres kafeje?

 • Qëndrueshmëri

Duhet të dini se sa mund të përballojë makina ekspres përpara se ta blini. Një makinë ekspres e shkallës profesionale duhet të jetë në gjendje të punojë gjatë gjithë ditës pa funksionuar keq. Një ekspres kafeje me nje kosto te ulet  mund të prishet ose të nxehet nëse përdoret gjatë gjithë ditës.

 • Kapaciteti i bluarjes

Ekzistojnë dy lloje të bluarjes kur bëhet fjalë për makinat ekspres: duke përdorur një mulli të integruar ose një mulli të veçantë. Makinat Espresso pa mulli të integruar do të kenë nevojë për një mulli të veçantë. Nëse kerkesat tuaja per kafe jane te larta ose keni një grup njerëzish që përdorin makinën sigurohuni që të merrni një mulli me kapacitet më të lartë. Bluarësit e integruar të kafesë janë më të përshtatshmet, por zbuloni nëse keni nevojë ta vendosni kafen e grirë në shportë pasi të keni grirë.

 • Depozita e ujit

Shumica e makinave ekspres mund të mbajnë ujë të mjaftueshëm për të bërë deri në 8 gota kafeje ekspres. Nëse keni nevojë për më shumë kafe se kaq, ju nje makeriri me një mase te madhe depozite!

 • Aftësia e fryrjes

Shumica e makinave ekspres mund të bëjnë pije me bazë ekspres, si, latte, kapuçino, dhe makiato. Nëse ju pëlqejnë këto prodhime, sigurohuni që të blini një makinë ekspresi, e cila vjen me një pajisje miksimi, i cili ngop dhe ngroh qumështin me presion te nxehte. Shumica e makinave ekspres vijnë bashke me pajisjen e miksimit vetem, nëse keni porositur një makinë me kosto të ulët. 

 • Lehtësia e pastrimit

Zbuloni se sa e lehtë është makina ekspres që dëshironi të çmontohet dhe ri-montohet. Pastrimi i makinës ekspres mund të jetë një punë e përditshme, por është e nevojshme ta bëni shpesh për ta mbajtur atë të funksionojë në një nivel të lartë. SIGUROHUNI qe të përdorni edhe sapunin e duhur për të pastruar pjesët. Nëse nuk shplahet siç duhet, sapuni i ashpër do ta bëjë shijen tuaj  te ekspresit të tmerrshme.

Pyetjet e Bëra më Shpesh

A mund të bëni ekspres pa një ekspres kafeje?

Zakonisht, ekspresi behet me një makineri sepse kërkon presion, por ju mund të bëni ekspres në shtëpi pa një makinë të shtrenjtë. Ju mund të bëni ekspres në shtëpi me një AeroPress, një Moka Pot ose një French Press.

A ja vlen te blesh një ekspres kafeje?

Nëse me të vërtetë ju pëlqen kafja ekspres, por nuk mendoni se do të bëni më shumë se një apo edhe dy të ekspres në ditë, një makinë ekspresi nuk eshte nje investim i mire. Por nëse do të përdorni në shtëpi me tërë familjen, ia vlen të merrni një të tillë për një periudhe te gjate kohe.

Sa e ka jetgjatesine nje makineri ekspres kafeje?

Jetëgjatësia e makinave ekspres shkon nga 3 vjet në 15 vjet. Për jetëgjatesi me te madhe duhet te kene një cilësi të shkëlqyeshme ndërtimi, shumë pak plastike, të thjeshta, procese mekanike, më pak automatizim dhe më shumë hyrje manuale.

Sa shpesh duhet të pastroni ekspresin tuaj?

Ju duhet të pastroni makinen tuaj të kafesë të paktën një herë në muaj. Sa herë që ju beni  kafe,uji I forte dhe gelqeror depozitohet duke krijuar copeza bernda makinerise. Duhet të pastrohet për të hequr keto depozita brenda makinerise dhe për të mbajtur shijen tuaj të freskët.

Cfare do të thotë 15 bar në një ekspres kafeje?

Tradicionalisht, një bar përdoret për të matur presionin atmosferik te ajerit , me matjen standarde të përcaktojme se (në nivelin e detit) 1 bar – 1.47 paund për inç katror (psi). Eshte kaq e thjeshte, pra kur dëgjoni që një makinë ka 15-bar presion, ajo në të vërtetë nënkupton se pompa krijon 15 x 14.7 psi presion.