Blender Ne Shitje – Bli Online

Nëse i adhuroni lëngjet e freskëta, smoothiet ose supat, një blender është i domosdoshëm. Në një blender, ju mund të krijoni smoothie ose salca të freskëta. A doni ta merrni lëngun tuaj me vete në palestër apo shkollë? Një blender është shumë i dobishem.

Blender Ne Shitje - Bli Online
Show Filters

Showing 1–12 of 16 results

Ju mund të përdorni një blender elektrik për të përzier përgatitjet më të vështira, siç janë arrat dhe akulli. Një blender me vakum vulos blenderin, kështu që smoothi mbetet i freskët më gjatë dhe ruan më shumë lëndët ushqyese.

Blenderat,perpunuesit e ushqimeve,prodhuesit e smoothie dhe te lengjeve jane pjese te shkelqyera per cdo kuzhine dhe vijne ne shume forma dhe madhesi.Prodhuesi i smoothie eshte i perqendruar ne detyren e vetme per te bere smoothie perfekte duke perzier te gjithe perberesit se bashku,prodhuesi i lengut krijon lengun perfekt (duke nxjerre vetem lengun) , blenderi dhe perpunuesi i ushqimit mund te krijojne smoothie,me pas te presin perimet tuaja,te gatuajne buken dhe te rrahin vezet,nje ndihmese e vertete per cdo shef te zene.Ne kemi nje zgjedhje te shkelqyer te blenderave dhe te prodhueseve te smoothie  ne nje game cmimesh per cdo lloj buxheti.

Çfarë është një Blender dhe Historia e Tij?

Blenderat u shpiken ne fillim te viteve 1900 per te ndihmuar ne plotesimin e kerkeses per pije me qumesht,te cilat mjeket i percaktuan si ndihmese ne shtimin e fuqise.Blenderat shpejt u futen ne burimet e sodes si nje menyre per te nxitur perpunimin e  akullores. Megjithate, jo me heret se ne vitin  1937, ky blender krijoi popullaritetin qe ka sot si nje mjet i domosdoshem per krijimin e kokteileve.Fred Waring, drejtuesi i yjeve të bandave të mëdha te televizionit  dhe radio “Fred Waring dhe Pennsylvanians”,shfaqi nje interes ne blenderat si  nje mjet per te bere pije per nje diete ushqimore qe ai po ndiqte per ulceren.Ai themeloi kompanine Waring,e cila financoi zhvillimin dhe prodhimin e nje versoni te permiresuar te blenderit.Waring e reklamoi ate si Mikseri i Mrekullise,nje mjet i nevojshem per berjen e daiquiris(lloj kokteili).Pasi e riemeroi si Blenderi Waring,kjo shpikje revolucionare u perdor nga Jonas Salk kur ai zhvilloi vaksinimin per poliomelitin.Shume shpejt ai u cilesua si nje ‘likuizues’,i dobishem per krijimin e ushqimit te shendetshem per dieta speciale.Dhe nje margarita e ngrire nuk do te ishte e njejte pa te.Blenderat janë pajisje të gjithanshme që kanë një larmi përdorimesh në shtëpi, biznes dhe laborator. Funksioni kryesor ne perdorimin shtepiak dhe ne bare eshte shtypja e akullit.Blenderat gjithashtu lengezojne dhe perziejne dhe ushqime te buta,si fruta dhe kos,te  cilat rezultojne në një qëndrueshmëri të trashë dhe një strukturë të butë.Mund te gjeni blendera komerciale ne fabrikat e perpunimit te plastikes,ku perzihen pelhurat dhe materialet e thata.Blenderat gjithashtu kane nje vend ne laboratore per kerkime ne industri si mikrobiologjia,ku kerkuesit i perdorin per te nxjerre bakteret nga mostrat.

Cfare duhet të konsideroni kur bëni blerje për blender

Tehu: 

Edhe pse nuk eshte intuitive,blenderat me performante nuk vijne me tehe te mprehta(te cilat tentojne te ngadalesohen me kohen).Ne vend te kesaj ata vijne  me tehe te forta qe i rezistojne kohes dhe jane te afta te pluhurzojne pothuajse gjithcka.Kjo i ben ato dhe shume me te sigurta per t’u pastruar.

Madhesia: 

Nese nuk deshironi ta mbani blenderin tuaj ne banak,kerkoni per nje model me te lehet.Ata jane me te mbartshem,por gjithashtu kane mundesi per te levizur rreth banakut kur jane ne perdorim.Nese planifikoni te mbani blendrin tuaj ne banak ,mund te konsideroni edhe lartesine duke qene se disa modele jane shume te gjata per t’u pershtatur  nen dollapet e kuzhines.

Xham vs. Plastike: 

Xhami eshte me i rende por nuk do te mbaje ere ose njolla aq lehte sa plastika.Blenderat me fuqi me te larte nuk perdorin kavanoza qelqi  sepse nuk garantojne te jene plotesisht te papershkrueshem,por nese vertet deshironi xham ,kerkoni per nje i cili eshte i testuar per goditje termike (qe do te thote qe mund te coptoni akull ne nje kuti qe vjen direkt nga pjatalaresja). Shume nga blenderat me performante kane kavanoze qe mund ti rezistojne theve me shpejtesi te larte.

Voltazhi: 

Megjithse blenderat me voltazh me te larte,tentojne te performojne me mire,kjo nuk ka qene gjithmone e rendesishme.Dizenjimi i pergjithshem i blenderave eshte me i rendesishem ne percaktimin e performances.

Më në fund, nëse keni nevojë për një gamë të gjerë teknikash të përgatitjes së ushqimit,ju duhet dicka qe mund te perballoje nje game te gjere detyrash.Nese kjo eshte ceshtja,nuk mund te gaboni me nje perpunues ushqimi.Ata vijne me nje game te gjere aksesoresh per te perballuar prerjen ne feta, coptimin,grirjen,rrahjen dhe perzierjen.

Pyetjet e Bëra më Shpesh

Jane blenderat e xhamit me te mire se ata plastike?

Xhami ka disa perfitime.Ai nuk gervishtet ose zbardhet,ad nuk perthith eren e ushqimit sic mund ta beje nje kavanoz plastike.Kur nje blender perdoret per coptimin e akullit nje kanvanoz plastik mund te gervishtet me kohen ,duke humbur qartesine.Xhami duket ta ruaje pamjen shume me gjate.

A është i rrezikshëm një Blender?

Blenderat ,nga natyra e tyre mund te jene te rrezikshem.Ne fund te fundit,,qellimi i tyre eshte te presin perbersit ushqimore dhe akullin.Tehet e tyre te mprehta mund te shkaktojne gervishtje kur blenderi nuk perdoret sic duhet.

Mund te vendosesh ushqim te nxehte ne blender?

Kur deshironi te beni pure nje supe te nxehte,nje blender dore eshte nje mjet i dobishem.Mund ta perzieni direkt ne tigan pa rremuje ekstra.Supat e nxehta(ose lengjet e tjera te nxehta) do te avullojne ose perhapen ne blender,gje qe mund te shtyje majen dhe te shkaktoje rremuje dhe rrezik djegieje.Kur perziezi supe te nxehte,bejeni ne porcione.

Mund te vendos fruta te ngrira ne blender?

Ndersa jane te shijshme dhe lehtesisht te realizueshme,njerzit ndonjehere vendosin fruta plotesishte te ngrira ne blender.Kjo mund te rezultoje ne smoothie me kokla dhe ne disa raste mund te shkaktojne qe tehet te thyhen .Lerini frutat e ngrira jashte frigoriferit te shkrijne perpara se ti perzieni.