Sobë në Shitje – Bli Online

Një sobë është në të vërtetë një pajisje 2-në-1 dhe shërben si një furrë me pianurë. Nëse dëshironi të blini një sobë me gaz, keni nevojë për një lidhje gazi. Për të lidhur një sobë elektrike, ju duhet një lidhës elektrik.

Sobë në Shitje - Bli Online
Show Filters

Showing the single result

Showing the single result

Një pianurë me furrë kërkon më shumë energji sesa një prizë e rregullt. Çdo sobë me një furrë ka një kapacitet të ndryshëm të furrës. Për shembull, një sobë e gjerë 90 cm shpesh ka 1 furrë të gjerë ose furra të shumëfishta. Përdoreni atë për të bërë pica ose një pulë të tërë, patate dhe perime. Në një sobë 60 cm, ju mund të bëni një lazanjë dhe disa bagueta në të njëjtën kohë.

Shikoni përreth dhe do të gjeni një larmi të madhe të furrave të pavarura. Pavarësisht nëse jeni pas një furre me gaz, elektrik, burim energjie të dyfishtë, induksion ose ngritje të pavarur të ngritur, ju do të gjeni zgjidhjen për të përmbushur nevojat dhe preferencat tuaja. Kombinimi i një pianure dhe furre në një pajisje, furrat e pavarura janë të shkëlqyera për ata që kujdesen për hapësirën.

Furrat moderne të pavarura ofrojnë shumë karakteristika inovative të dizajnuara për ta bërë kohën tuaj në kuzhinë më të lehtë dhe më të këndshme. Merrni funksionin e pastrimit pirolitik, i cili heq të gjitha yndyrat e bërrylit nga pastrimi. Disa furra madje kanë një pjatë si pjesë të tavës së gatimit, për të arritur darka krijuese që kurrë nuk keni menduar se mund të jenë kaq të lehta.Guidë blerjeje

Para se të blini një gamë të re, sigurohuni që të matni hapësirën dy herë, kështu që duhet ta instaloni vetëm një herë. Filloni duke matur lartësinë, gjerësinë dhe thellësinë e njësisë. Përveç sigurimit të përshtatjes së sobës së diapazonit, ju gjithashtu dëshironi të siguroheni se ka hapësirë ​​për dyert dhe menteshat për të funksionuar si duhet, si dhe hapësirë ​​të mjaftueshme për një kordon të energjisë për një gamë elektrike dhe një lidhës të linjës së gazit për një gaz ose dyfishtë -diapazoni i burimit të energjisë. Nëse jeni duke instaluar një diapazon rrëshqitës, ai duhet të qëndrojë larg me kundrabufenë tuaj për një pamje të përsosur. Nëse jeni duke instaluar një diapazon të pavarur, njësia zakonisht është e njëjtë me lartësinë e kundrabufesë tuaj, megjithëse mbajtja e tij në banak ose dollapë është një preferencë personale.

Shumica e kodeve të ndërtimit kërkojnë një sistem ventilimi për diapazonin tuaj. Ju mund të zgjidhni një filtër qymyr druri për të ricikluar ajrin, ose mund të jeni më të interesuar në projektet e kapuçave që mbledhin dhe shfryjnë yndyrat në ajër, aromat e pjekjes, lagështia e tepërt dhe avulli dhe tymi tjetër i gatimit jashtë, për të përmirësuar cilësinë e ajrit në tuaj në shtëpi, dhe për ta bërë ambientin tuaj të gatimit më të rehatshëm. Mikrovalët me rreze të gjerë zakonisht përfshijnë një kapak të rrezes, kështu që nëse keni një, ose nëse po mendoni të shtoni një për opsione shtesë të përgatitjes së ushqimit, do të mbuloheni për ventilim. Nëse jo, mund të gjesh stilin e kapuçit që do të funksionojë më mirë për ty, qoftë në mur, për një ishull, nën-kabinet, zbritje apo ndonjë tjetër.

Si të pastroni zgavrën tuaj të sobës

Ne sugjerojmë dy metoda të cilat mund të përdoren për një pastrim të shpejtë pa përdorimin e ndonjë kimikate të ashpër.

  • Për një sobë të ndotur lehtë, mund të përdorni fuqinë e avullit për të liruar ato spërkatje të yndyrshme, edhe nëse nuk keni një sobë të pajisur me një funksion të pastër me avull. Thjesht mbushni një tabaka të madhe me sobë me ujë të përzier me gjysmë filxhani uthull të bardhë dhe vendoseni në raftin tuaj më të ulët të sobës. Ndizni sobën tuaj në nxehtësinë e saj më të lartë dhe lëreni për 25 minuta. Avulli i nxehtë do të mbushë zgavrën dhe do të bëjë punën e tij. Pasi furra të jetë ftohur, përdorni një leckë për të fshirë mbetjet e mbetura.
  • Për sobat më të ndyra, përzieni në një tas të veçantë një filxhan bikarbonat sode me pak ujë dhe përzieni për të krijuar një pastë të hollë. Vendoseni pastën në muret e sobës tuaj të freskët, duke shmangur çdo element ngrohës. Pastaj mbushni një shishe me uthull dhe spërkatni bikarbonatin e sodës në muret e sobës. Përbërësit do të reagojnë dhe do të fillojnë të thyejnë papastërtitë dhe yndyrat. Lëreni për rreth një orë, pastaj fshijeni me një leckë të lagur.

Si të pastroni tavën tuaj të gatimit?

Pastrimi i tryezës suaj të pavarur të sobës do të varet nëse keni një pianurë me gaz ose elektrik.

  • Për një sobë me gaz gjëja e parë që duhet të bëni është të hiqni trenjat, të cilat mund të lahen veçmas me ujë të nxehtë me sapun. Ju mund të dëshironi t’i zhytni në një lavaman plot ujë me sapun nëse ato janë veçanërisht të ndotura. Tani do të keni qasje për të pastruar plotësisht sipërfaqen e sobës. Fshijeni dhe pastroni me një sfungjer gërryes ose leckë mikrofibre, së bashku me një detergjent pastrues neutral. Shumica pullat e kontrollit janë të dizejnuara që të hiqen për pastrim – konsultoheni me prodhuesit tuaj manual për të mësuar më shumë.
  • Sobat elektrike ose induktive zakonisht kanë sipërfaqe të bëra nga qelqi qeramik ose një material i lëmuar në mënyrë të ngjashme. Për shkak se atyre u mungojnë cepat, ato janë shumë të lehta për t’u pastruar. Thjesht fshijeni me një sfungjer dhe një detergjent neutral. Nëse soba juaj ka elemente metalike ose mbështjellje, këto gjithashtu mund të fshihen, por sigurohuni që të shmangni shumë lagështi mbi to. Spiralët zakonisht janë të lëvizshëm – konsultohuni me manualin e prodhuesit tuaj për të gjetur se si ta bëni këtë në mënyrë të sigurt.

Një këshillë e rëndësishme është që shpesh të bëni pastrime të vogla, në vend që të lini papastërtitë të grumbullohen me kohën. Fshijeni atë salcë më shpejt sesa më vonë për të parandaluar ngjitjen e saj.

Pyetjet e Bëra më Shpesh

Për çfarë përdoret një sobë?

Një sobë kuzhine, e quajtur shpesh thjesht një sobë, është një pajisje kuzhine e krijuar për qëllimin e gatimit të ushqimit. Sobat e kuzhinës mbështeten në aplikimin e nxehtësisë direkte për procesin e gatimit dhe gjithashtu mund të përmbajnë një furrë, të përdorur për pjekje.

Cili është ndryshimi midis furrës dhe sobës?

Fjala furrë dhe sobë përdoren në mënyrë të njëjtë. Një sobë është një njësi një-copëshe që përfshin një zonë pianura me zona që gatuajnë duke përdorur gaz, energji elektrike ose induksion. Nën zonën e gatimit është furra. Shumica e diapazoneve për përdorim në shtëpi janë 30 ″ -36 ″ në gjerësi.

Si quhet kuzhina pa sobë?

Sipas përkufizimit, një aneks kuzhine është një kuzhinë e vogël, ose një kthinë e pajisur me pajisje gatimi. Ekspertët e industrisë si agjentët e pasurive të patundshme e përshkruajnë atë në një mënyrë tjetër: një zonë e vogël për përgatitjen e vakteve të lehta dhe mungesa e pajisjeve me madhësi të plotë, zakonisht një sobë.

Pse Sobat murale janë pak të shtrenjta?

Të kesh kaq shumë hapësirë të dedikuar për pajisjet e gatimit mund të jetë kufizuese dhe e kushtueshme. Të kesh një furrë në mur mund të bëhet më e shtrenjtë, sepse kërkon dy blerje të pajisjeve — një furrë në mur ose një furrë të dyfishtë plus një pianurë. Kombinimi i furrës në mur dhe tryezës së veçantë mund të kushtojë mijëra dollarë.

A janë sobat murale më të mira?

Përparësitë kryesore të një furrë në mur janë fleksibiliteti (d.m.th., ju mund të personalizoni sobën e gatimit dhe furrën për t’iu përshtatur më mirë nevojave tuaja të gatimit) dhe komoditeti. Por këto pro vijnë me një kosto. Në vend që të blini për një pajisje, ju po bëni dy – dhe kjo shtohet.