Mikrovalë në Shitje – Bli Online

Një mikrovalë ofron një mënyrë të shpejtë dhe të lehtë për të ngrohur një vakt, duke e bërë këtë pajisje shumë të njohur. Për të zgjedhur mikrovalën më të mirë për ju, merrni parasysh madhësinë, fuqinë, vendosjen dhe veçoritë e tyre.

Mikrovalë në Shitje - Bli OnlineMikrovalë në Shitje - Bli Online
Show Filters

Showing the single result

Showing the single result

Një mikrovalë me madhësi më të mirë për ju do të varet nga sa hapësirë keni në dispozicion dhe sa ushqim do t’ju duhet të nxeheni në një kohë. Nëse koha juaj është e kufizuar ose jeni vetëm ngrohja e ushqimit për një person, një model prej 0.5 kub mund të jetë një zgjedhje e mirë. Nëse jeni duke mobiluar një kuzhinë gustatori, mund të dëshironi një furrë mikrovalë-konvekcion me kombinim 2.5 kubë.

Një faktor i dytë për t’u marrë në konsideratë është fuqia. Mikrovalët me vatra më të larta mund të gatuajnë më shumë ushqim në më pak kohë. Nëse planifikoni të gatuani shumë ushqime menjëherë, një model me tension më të lartë është ndoshta një ide e mirë.

Mikrovala të ndryshme janë krijuar për lokacione të ndryshme. Një mikrovalë banaku ulet në krye të banakut tuaj të kuzhinës. Një mikrovalë nën kabinet është montuar nën dollapët tuaj nga  organizatorët e kuzhinës, duke e mbajtur të qartë hapësirën tuaj. Një mikrovalë mbi-varg është montuar mbi një gamë ose sobë. Mikrovalët e këtij lloji shpesh kanë aspiratorë dhe drita të integruar të shkarkimit.

Si të zgjidhni mikrovalën më të mirë për veten tuaj?

Frymëzuar nga teknologjia e radarit të zhvilluar pas Luftës së Dytë Botërore, furra me mikrovalë ka evoluar nga një kuti elektrike e përdorur kryesisht për të ngrohur ushqimin në një pajisje gatimi, pjekje, tiganisje të mbushur me veçori me aftësi të jashtëzakonshme të përgatitjes së ushqimit. Mikrovala shton një dimension shtesë në përgatitjen e vaktit familjar që përndryshe do të kryhej nga një sobë gazi ose elektrike, ose kombinimi i një furre muri dhe plitke.

Gjeni furrën me mikrovalë më të mirë për ju duke marrë parasysh kapacitetin, fuqinë, përfundimin dhe veçoritë e disponueshme. Kapaciteti i brendshëm i një mikrovalë mund të shkojë nga më pak se një metër kub deri në mbi dy metra kub, gjë që është e rëndësishme nëse planifikoni të mikrovalët enë të mëdha ose sende të mëdha të ngrira, ose dëshironi të përgatisni më shumë se një darkë standarte në të njëjtën kohë. Sa më shumë fuqi të ketë mikrovala juaj, aq më e lartë është vala, dhe ushqimi juaj do të gatuhet më shpejt dhe në mënyrë të barabartë. Shumica e mikrovalëve funksionojnë midis 500W (vat) dhe 1200W (vat), dhe shumë receta specifike me mikrovalë rekomandojnë të paktën 800W (vat) për rezultatet më të mira. Mikrovalët janë në dispozicion me shumë përfundime për të përputhur me dekorin tuaj të kuzhinës, duke përfshirë çelik inox, të bardhë, të zi, gur-kali dhe shumë lloje të tjera.

Mikrovalat: Cilat tipare janë më të rëndësishme?

E keni menduar se si keni ndërmend të përdorni mikrovalën tuaj. Nëse komoditeti është parësor, zgjidhni një me çelësa të shpejtë për supë, bollgur, kokoshka dhe ushqime të tjera, plus parametrat automatikë për ngrohje dhe ngrirje. Një tipar gatimi konveksion siguron përfitimet e një burimi të dytë gatimi, që funksionon si furrë që mund të ngrohë dhe pjekë ushqime si biskota dhe ëmbëlsira, perime të pjekura dhe mish të kuq. Disa modele ofrojnë rafte për gatimin e pjatave të shumta përnjëherë, kyçjen për sigurinë e fëmijëve, një buton ndezës ose fiksues, modalitetin e minutazhit, pastrim të vonuar, të pastër të brendshëm, prehje të shpejtë dhe pjekje të kohës për të përmendur disa.

Furrat me mikrovalë: stilet dhe llojet.

Mikrovalat e dizajnuara për t’u vendosur në banak janë zakonisht më të vogla dhe më pak të kushtueshme se modelet e tjera, dhe nuk kërkojnë instalim, thjesht i vendosini ato dhe janë gati për punë. Mikrovalat e montuara në mur mbi gamën tuaj nuk marrin ndonjë hapësirë shtesë, por kërkojnë instalim. Ata zakonisht kanë një nënshartesë që përfshin edhe një kanalizues dhe një dritë dhe mund të jetë edhe më i fuqishëm dhe më i kushtueshëm. Një furrë me mikrovalë konvencionale e kombinuar ofron lehtësi të integruar, dy-në-një ndërsa mikrovalë kompakte është jashtëzakonisht e përshtatshme për t’u përdorur në dhoma konvikti, zyra, apartamente, kampe dhe anije. Këto mikrovala plotësojnë pajisje të tjera thelbësore të vogla të kuzhinës, si një mikser i qëndrueshëm (KitchenAid), tenxhere me presion, shtrydhëse frutash e perimesh ose tenxhere e ngadaltë.

Sigurohuni që kjo mikrovalë që do blini t’ju përshatet.

Kur zgjidhni një mikrovalë, sigurohuni që të përputhni çdo specifikim të produktit me matjen e gjerësisë, thellësisë dhe lartësisë së hapësirës suaj në dispozicion. Mund t’ju duhet gjithashtu hapësirë shtesë nga njëra anë për të akomoduar hapjen e derës. Një mikrovalë mbi-interval duhet të montohet jo më pak se 13 “-16” mbi një tavolinë gatimi (banak), ndërsa mikrovalët sobë gatimi kërkojnë një hapësirë shtesë prej 3 “në krye dhe në secilën anë, si dhe 1” pas.

Llojet e mikrovalave

Mikrovalë e integruar

Nëse po e riparoni të gjithë kuzhinën tuaj dhe keni vendosur të zgjidhni një stil modern të integruar, atëherë mos kërkoni më tej; ne ju kemi mbuluar me zgjedhjen tonë të mikrovalave të integruara. Këto do të ulen mjeshtërisht midis dollapëve tuaj të kuzhinës për një pamje që është bashkëkohore, me shkëlqim dhe tepër elegant. Mikrovalët e integruar janë veçanërisht të dobishëm nëse po përpiqeni të maksimalizoni hapësirën kundër duke i bërë ato zgjedhjen ideale për kuzhina më të vogla. Nëse nuk jeni mjaft të sigurt se cila mikrovalë do të përshtatet më së miri në hapësirën tuaj, atëherë hidhni një sy në udhëzuesin tonë për blerjen e mikrovalës për frymëzim dhe këshilla për t’ju ndihmuar të zgjidhni mikrovalën e përsosur për t’iu përshtatur të gjitha nevojave tuaja.

Mikrovalë Banaku (tavoline pune)

Nëse mikrovala juaj do të ulet në tavolinën e punës tuaj të kuzhinës, do të dëshironi të siguroheni që ajo plotëson dekorimin përreth në kuzhinën tuaj. Pse të mos shikoni mikrovalët tona të zeza për një dizajn që nuk mund të mos duket elegant? Apo ndoshta ju jeni pas diçkaje që do të përzihet me pamjen e brendësisë tuaj ekzistuese? Përzgjedhja jonë e mikrovalës ngjyrë kremi është vendi i përsosur për të kërkuar ngjyrat neutrale dhe modelet e tonifikuara poshtë për të gjetur një model mikrovale që do të ndihmojë në kompletimin e dekorit të kuzhinës tuaj pa u larguar nga pjesa tjetër e pajisjeve tuaja. Dhe kur bëhet fjalë për markat kryesore në pajisjet elektrike të kuzhinës, hidhini një sy edhe gamës sonë të mikrovalëve Samsung. Ka rreth 20 funksione të ndryshme programi që i bëjnë këto shoqërueset e fundit të gatimit në kuzhinën tuaj.

Mirkovalë inox-i

Mikrovalët e çelikut të pandryshkshëm (inox-i) janë një opsion ultra-bashkëkohor, shikoni mikrovalët tona De’longhi për disa dizajne me cilësi të shkëlqyeshme. Ekzistojnë disa opsione të bukura të stilit dhe të cilësisë së mirë gjithashtu. Ju gjithashtu mund të zgjidhni një mikrovalë me një veçori të bllokimit për sigurinë e fëmijëve nëse do jenë pak kuriozë që vrapojnë dhe mund ti shtypin gabimisht. Shikoni mikrovalat tona Russell Hobbs. Pse të mos zgjedhni një dizajn të pasqyruar me shkëlqim, diçka me thekse të modës prej bakri, ose një hije të guximshme të kuqe? Përndryshe, ne kemi mikrovalë të shkëlqyesher Panasonic që i përshtaten të gjitha buxheteve.

Furrat me mikrovalë

Dhe nëse jeni në lidhje me shumë funksionalitetin kur bëhet fjalë për pajisjet tuaja dhe pajisjet e kuzhinës, atëherë hidhni një sy në gamën tonë fantastike të mikrovalëve të kombinimit. Këto jo vetëm që ofrojnë funksionin standard të mikrovalës që është i dobishëm për të gjitha llojet e gatimeve të përshtatshme – ju gjithashtu merrni një ffurrë konvekcioni që mund të rivalizojë çdo furrë, dhe një skarë gjithashtu. Një mikrovalë me funksionalitet në skarë është absolutisht e përsosur nëse po kërkoni të shtoni një vakti  të shijshëm në tryezën tuaj. Lehtësisht shtrëngoni në majë të gjërave si pjekjet e makaronave, pjatat e vilës, lasagnet (lazanjat) dhe shumë më tepër!

Gama jonë fantastike e mikrovalëve përfshin modele të pavarura që do të zënë vend në tryezën tuaj të punës, si dhe mikrovalë të integruar që janë ndërtuar për tu përshtatur në dollapët tuaj dhe për t’i dhënë kuzhinës tuaj atë ndjesi të pastër dhe me shkëlqim.

Ne ofrojmë një shumëllojshmëri të markave të njohura shtëpiake gjithashtu, si AEG, Samsung dhe Bosch dhe Neff mikrovalë. Kjo do të thotë që kur të arrijë te dera juaj, ju e dini që do të merrni mikrovalë të cilës mund t’i besoni.

Mikrovalat tani mund të bëjnë shumë më tepër sesa thjesht të ngrohin ushqimet e gatshme. Kemi modele për salsiçet e holluara me funksionin për pjekjen në skarë, dhe të tjerë që kanë një vendosje furrë. Ose, ne shesim edhe mikrovalë të kombinuara që kanë një skarë dhe furrë.

Si dhe çeliku standart (inox) ose mikrovalë të bardhë dhe të zezë, ne gjithashtu kemi lloje të tjera shumëngjyrëshe si krem, e kuqe dhe blu. Kështu që nëse kuzhina juaj ka një temë, do të keni mundësi të gjeni një model që të përputhet me pajisjet tuaja të tjera.

Kur  mendoni të blini një mikrovalë, drejtohuni tek udhëzuesi ynë i dobishëm për blerjen e këshillave dhe ideve se çfarë të kërkoni. Plus, kur të jeni gati për të filluar blerjet, shikoni faqet tona më të mira me mikrovalë ose faqet e marrëveshjeve. Dhe nëse e dëshironi shpejt, ne kemi një varg mikrovalësh për dorëzimin e ditës tjetër.

Pyetjet e bëra më shpesh 

A është rrezatimi i mikrovalës i dëmshëm?

Rrezatimi i mikrovalës mund të ngrohë indin e trupit në të njëjtën mënyrë si nxehet ushqimi. Ekspozimi ndaj niveleve të larta të mikrovalëve mund të shkaktojë një djegie të dhimbshme. Por këto lloje lëndimesh, djegiet dhe kataraktet, mund të shkaktohen vetëm nga ekspozimi ndaj sasive të mëdha të rrezatimit të mikrovalës.

A është i keq qëndrimi para mikrovalës?

Qëndrimi para mikrovalës tuaj mund të rrisë ekspozimin tuaj ndaj rrezatimit të mikrovalës; megjithatë, rritje të tilla ka të ngjarë të jenë të ulta, veçanërisht kur krahasohen me ekspozimet tuaja ndaj rrezatimit të mikrovalës nga telefoni juaj (celular).

A i vret bakteret mikrovala?

Furrat me mikrovalë janë kursyes të shkëlqyer të kohës dhe do të vrasin bakteret në ushqime kur nxehen në një temperaturë të brendshme të sigurt. Sidoqoftë, ushqimet mund të gatuhen në mënyrë të pabarabartë sepse ato mund të marrin formë të çrregullt gjatë proçesit ose ndryshojnë në trashësi.