Luçidim/ Abrazivë për Makina në Shitje – Bli Online

Kur makinës i humbet shkëlqimi në ngjyrë kjo është një shenjë se makina juaj ka nevojë për luçidim & abrazivë, e cila është një mënyrë për pastrimin e thellë të bojës së makinës tuaj në mënyrë që ajo të shkëlqejë përsëri si e re.

Luçidim & Abrazivë për Makina në Shitje - Bli Online
Show Filters

Showing the single result

Showing the single result

A e lani makinën tuaj rregullisht, por e shihni veten të pakënaqur me rezultatet? Të gjithë e kanë provuar këtë;  një larje e mirë e makinave padyshim që mund ta bëjë makinën tuaj më të pastër, por kur e shikoni nga afër, boja nuk do të jetë aq me shkëlqim sa dikur dhe ne rast se nuk e dini por kjo do të thotë se makina juaj ka nevojë të lyhet ose ka nevojë për luçidim në mënyrë që të kthehet si në gjëndjen e mëparshme.

Shumë dyqane trupash dhe mbajtës profesionistë tashmë ofrojnë lustrim makinerik që do ta bëjë automjetin tuaj të duket më mirë, por ato zakonisht janë shumë të shtrenjta. Eshtë shumë më lirë ta bësh këtë vetë, dhe nuk është aq e vështirë – thjesht të duhet pak kohë.

Ka shumë pajisje të lustrimit në dispozicion në internet, dhe në vend që të klasifikojmë qindra opsione, ne kemi zgjedhur disa nga më të mirat nëse doni të përdorni një produkt orbital apo thjesht dëshironi ta bëni me dorë. Karma.al ofron zgjedhjen e duhur për të gjitha buxhetet, nevojat dhe nivelet e aftësive, kështu që sigurisht që do të gjeni një komplet lustrimi bojrash që ju përshtatet këtu.

Përfitimet e lucidimit të makinës

Defektet e bojës

Shumica e makinave kanë defekte të vogla me bojën, qofshin vija, një shtresë e pabarabartë ose shenja rrotullimi. Lajmi i mirë është që një lucidim i mirë i makinës mund të ndihmojë ta beni makinen tuaj te duket super. Karakteristikat gërryese të një lustruesi madje lartësojnë shkelqimin e bojës dhe e bëjnë sipërfaqen të duket e lëmuar.

Mbuloni defektet

Ndonjëherë, makinat kanë njolla te keqija në tek boja që thjesht nuk duket se zhduken me asnje metode. Edhe pse një lustrim i thjehste nuk do t’i heq këto njolla, një lustrim i plotë do t’i bëjë ato më të vështira për t’u parë.

Eliminoni gërvishtjet

Hiqni gërvishtjet e vogla, të cekëta me një shtresë abrazusi makine. Lustruesi mund të plotësojë këto gërvishtje nëse janë mjaft të vogla, duke e bërë punën e përgjithshme të bojës të duket shumë më mirë.

Bëjeni bojen me shkëlqim dhe të lëmuar

Karakteristikat e zbutjes, mbushjes dhe aplikimit së lustrimit së makinës mund të ndihmojnë edhe bojen qe te duket me mire se kurre. Procesi i lustrimit lë gjithashtu një shkëlqim dhe shkëlqim shtesë – ashtu si kur keni blerë për herë të parë automjetin. Ndiqni me një shtresë dylli për të mbajtur gjithçka të mbyllur.

Zgjatni jetëgjatesine e bojes

Lustrimi mbajn dhe zgjat jetën e bojës duke hequr papastërtitë që janë shumë te veshtira për larje normale. Ai gjithashtu heq bojën e oksiduar dhe ndihmon në kondicionimin e bojës, duke e bërë atë më rezistente ndaj çarjeve, tharjeve dhe lëvozhgave.

Lani makinen me rralle

Nëse lustroni dhe lucidoni makinën tuaj rregullisht, mund të shkurtoni numrin e larjeve të makinës sepse më pak papastërti ngjitet në automjet. Shumica e papastërtive ose mbeturinave duhet të hiqen me një pastrim të shpejtë me ane te materialeve cilesore.

Përmirësoni vlerën e rishitjes

Një makinë eshte e mirëmbajtur, me shkëlqim të bojës mund të arrijë një çmim më të mirë se ajo që nuk mirëmbahej rregullisht. Cilësia e punës së bojës thotë shumë për vetë cilësinë e makinës.

Markat me te mira per luçidimin e makinave

Chemical Guys

Me qendër në Los Anxhelos, Kaliforni, Chemical Guys është një prodhues global i aksesorëve për cilësi të lartë të kujdesit për vetura me disa zarzavate, dhe produkte eko-friendly. Produktet e tyre janë përdorur me vite nga entuziastët kudo ne bote. Dy nga më të shiturat e tyre janë Sealant All-In-One Polish + Shine + dhe Paketa Line dhe Kompleksi.

Të Meguiar-it

E themeluar në 1901, Meguiar ka bërë produkte me performancë premium për çdo automjet. Aktualisht të vendosur në Irvine, California, ata vazhdojnë të jenë një lider në treg falë produkteve të tyre me cilësi të lartë. Shitësit e tyre kryesorë përfshijnë Ultimate Polish.

Car Guys

Një kompani e bazuar në internet, Car Guys prodhon produkte të shkëlqyera të kujdesit për veturat, të gjitha prodhohen në SH.B.A. Gjithçka që ata prodhojnë është jo toksike dhe e biodegradueshme. Disa nga produktet e tyre më të popullarizuara përfshijnë Dyllin Hibrid / Polish Sealant.

Karakteristikat kryesore

Formulimi

Në varësi të punës së bojës së makinës suaj, një numër formulimesh mund të jenë të përshtatshme. Disa formulime janë thjesht lustrime makinash të thjeshta pa silikone, dyllë, ose aditivë të tjerë. Këto duhet të ndiqen nga një dyll dhe ngjitës. Formulimet e tjera përfshijnë si një lustër dhe dyll, duke ju kursyer një hap dhe ndonje lendim potencial. Sidoqoftë, mantelet e ndara të lustrës, dyllit dhe ngjitëses duken më mirë dhe mbrojnë makinën tuaj në mënyrë më efektive sesa produktet gjithçka në një.

Gërryerja

Lustrimet moderne të makinave përdorin gërryes që zbërthehen në grimca më të vogla ndërsa futen në trup, duke u bërë më të imët dhe të imët. Shumica e formulimeve moderne janë të përshtatshme për pothuajse çdo automjet, por është mirë të kontrollohet dy herë pasi disa produkte të specializuara kanë shkallë të ndryshme të gërryerjes.

Aplikimi

Mënyra se si ta vendosni lustrimin varet vërtet nga ju, por disa formulime funksionojnë më mirë me një tampon mekanik sesa me një leckë të butë. Çdo gjë që vjen si një pastë mund të jetë e vështirë të punohet me dorë. Lëngjet, nga ana tjetër, janë më të lehta për tu punuar në bojë por nuk mbushin gërvishtjet, si dhe pastat.

Konsiderata të tjera

Shishja / madhësia e ambalazhit

Në varësi të madhesise se automjetit tuaj  dhe sa shpesh e lustroni, përpiquni të mos merrni një shishe shumë të madhe. Përndryshe, cilësia e lustrimit do të përkeqësohet me kalimin e kohes. Kontrolloni për ndonjë rekomandim automjeti para perdorimit.

Prodhuesi i makinës

Fortësia e bojës suaj, dhe për këtë arsye forca e lustrës që do t’ju duhet, varet nga prodhuesi i makinës. Makinat evropiane, veçanërisht modelet gjermane, priren të përdorin ngjyra më të forta dhe mund të kërkojnë formulime më gërryese; Makinat e prodhuara në Japoni zakonisht përdorin ngjyra më të buta. Në fund, ngurtësia e bojës do të përcaktojë se sa gërryes duhet të jetë lustruesi dhe sa e vështirë ju nevojitet për ta futur atë në trup.

Ngjyra e makinës

Makinat me ngjyrë të çelët mund të marrin formulime më gërryese dhe nje lucidim me te ashper. Makinat më të errëta kanë nevojë për një prekje më të butë. Kontrolloni dy herë formulimin për të shmangur dëmtimin e bojës.