Libra me Mister & Thriller në Shitje – Bli Online

Nëse ju pëlqen të shikoni filma dhe shfaqje televizive që përkojnë me zhanere si krimi, thrilleri dhe misteri, atëherë ne ju sugjerojmë të lexoni edhe libra me mister & thriller gjithashtu.

Libra me Mister & Thriller në Shitje - Bli Online
Show Filters

Showing the single result

Showing the single result

Ndërkohë që filmat janë të lidhur me kohën, shumica e tyre zakonisht heqin copa materialesh që mund të intrigojnë me komplotet e tyre edhe më shumë. Për shembull, nëse jeni adhurues i shfaqjes Televizive Game of Thrones, atëherë duhet ta keni kuptuar tashmë që shfaqja ka hequr skenat e personazhit Lady Stoneheart. Nëse jeni adhurues i GoT dhe nuk e dini kush është Lady Stoneheart, atëherë mund të lexoni librat për të ditur më shumë. Ky është një nga ndryshimet e rëndësishme midis filmave dhe romaneve. Mund të shmangni raste të tilla duke lexuar libra. Librat që bien në këto zhanere mund të jenë me ritëm të shpejtë ose me ritëm të ngadaltë. Sidoqoftë, ka shumë mundësi që të merrni një kthesë të re në çdo kapitull tjetër. Për shembull, nëse e keni parë Sherlock Holmes (shfaqje televizive), atëherë përfundimi i secilit hark historie patjetër që ju ka lënë të tronditur. Pra, në vend që të presësh sezonin e ri të shfaqjes televizive, mund të lexosh më shumë histori nga Sir Arthur Conan Doyle dhe të zhytesh në aventurat e Sherlock Holmes dhe Watson. Ju mund t’i blini këto libra në internet në Karma.al. Nëse dëshironi të eksploroni koleksione të gjera të librave të tillë, atëherë mund t’i kontrolloni në Karma.al dhe bëni zgjedhjen tuaj sipas preferencave.

Lloji më Popullor i Librave me Mister & Thriller

Ne kemi renditur disa nga librat më të njohur dhe më të mirë në zhanret e misterit dhe thriller:

Vrasja në lidhje nga Agatha Christie

Romanet e Agatha Christie janë me gjelbërim të përjetshëm. Nëse e doni të lexoni, atëherë mund të supozohet se në një fazë të jetës suaj, patjetër që duhet të keni lexuar një libër nga Agatha Christie. Nëse jeni prind tani, mund ta dhuroni këtë libër për vogëlushin tuaj, në mënyrë që ai / ajo të zhvillojë edhe zakonin e leximit. Historia në këtë roman përmban detektivin e famshëm belg Hercule Poirot dhe ndihmësin e tij Arthur Hastings. Historia është vendosur në Francë, dhe vjen me një nën-komplot interesant. Duhet ta lexoni për të zbuluar misterin.

Vrasja e përsosur nga Ruskin Bond

Emri Ruskin Bond mund të transportojë lehtësisht mendjen e dikujt në kodrat dhe malet e vendeve piktoreske pranë Himalajeve. Ai ka shkruar libra në zhanere të ndryshme. Nëse keni lexuar libra si “Çadra blu” ose “Përrallat e Fosterganj”, atëherë mund të provoni të lexoni këtë libër. Në këtë libër, protagonisti Paul planifikon një vrasje. Sidoqoftë, ai e kupton se duhet ta bëjë atë pa lënë asnjë gjurmë dhe se nuk është aq e lehtë. Duhet ta lexoni për të zbuluar se çfarë ndodh më në fund.

Pyetjet e Bëra më Shpesh

Cili është libri më i mirë në zhanerin e krimit?

Këta janë disa nga librat më të mirë që mund të lexoni në këtë zhanër:

 • Mesnata në Kopshtin e së Mirës dhe së Keqes nga John Berendt.
 • Nën Flamurin e Parajsës nga Jon Krakauer.
 • Manuali i Helmuesit nga Deborah Blum.
 • Kush i Vrau Këto Vajza? nga Beverly Lowry.
 • Mesnata në Meksikë nga Alfredo Corchado.

Cili është libri më i mirë misteri i shkruar ndonjëherë?

Më poshtë janë disa nga historitë misterioze të njohura që mund të kënaqeni duke i lexuar:

 • Vajza me Tatuazhin e Dragoit nga Stieg Larsson.
 • Gone Girl nga Gillian Flynn.
 • Kumbari nga Mario Puzo.
 • Heshtja e Qengjave nga Thomas Harris.
 • Krim dhe Ndëshkim nga Fjodor Dostojevsky.

Cili është libri më i mirë thriller?

Këtu është një listë e disa prej librave më të mirë që janë shkruar në zhanrin e një thriller:

 • Vajza në Tren nga Paula Hawkins.
 • Liqeni Stillhouse nga Rachel Caine.
 • Pas Dyerve të Mbyllura nga B.A. Paris

Librat janë kudo. Bibliotekat e mëdha, të vogla dhe libraritë janë të shpërndara në të gjithë kampuset e kolegjeve dhe qytetet e mëdha. Të gjitha libraritë janë të mbushura me një nga gjërat më të rëndësishme të të gjitha kohërave, me libra. Ata që lexojnë libra i vlerësojnë vendet e shumta për të gjetur libra. Ata që nuk janë adhurues të librave, nuk e kuptojnë se çfarë mund t’i bëjë lexuesit të cilët duan të fiksohen pas librave. Megjithatë, ekziston një arsye për fiksimin e tyre. E dëgjoni gjatë gjithë kohës që duhet të: lexoni çdo ditë.

Megjithëse leximi mund të duket si argëtim i thjeshtë, ai mund të jetë duke ndihmuar trupin dhe mund të jetë duke ndikuar në mendjen tuaj pa e kuptuar madje se çfarë po ndodh. Leximi mund të jetë më i rëndësishëm për këto arsye dhe jo vetëm për njohuri. Për ata që nuk kënaqen me leximin, ju mund t’ja ndryshoni mendimin pasi të dëgjoni për përfitimet. A mundet diçka kaq e lehtë dhe argëtuese si leximi të jetë kaq e dobishme në jetën tuaj? Sigurisht që mundet! Leximi mund të jetë një përfitim mjaft i madh për ju në shumë mënyra të ndryshme – të tilla si mprehja e mendjes, imagjinata dhe aftësitë e të shkruarit. Me kaq shumë përparësi të leximit, duhet të jetë një dukuri e përditshme të lexosh të paktën pak nga librat në bazë të preferencave tuaja.

Llojet e Librave që Posedojmë

 • Roman
 • Magjik & Simbolistë
 • Aventurë & Udhëtime
 • Fantashkencë
 • Autobiografik
 • Komik
 • Mister & Thriller
 • Motivim & Vetëdije
 • Realist
 • Psikologjik
 • Romancë & Pasion
 • Sagë & Histori
 • Dramë

Sete & Koleksione

 • Motivim & Zhvillim
 • Biznes & Para
 • Libra Kuzhine

Libra për Fëmijë & Libra të Tjerë të Përgjithshëm

 • Shokë Vere
 • Libra Shkollor
 • Libra të Rinj
 • Lexime në Shkollë
 • Librat e Festave
 • Librat e Dashurisë
 • Lexime Vere
 • Leximet e Nxehta të Verës

Rëndësia e Leximit të Librave

Leximi është i rëndësishëm sepse zhvillon mendimet tona, na jep njohuri dhe mësime të pafundme duke i mbajtur mendjet tona aktive. Librat mund të mbajnë dhe mbajnë të gjitha llojet e informacionit, histori, mendime dhe ndjenja, ndryshe nga çdo gjë tjetër në këtë botë. Rëndësia e një libri për të na ndihmuar të mësojmë dhe të kuptojmë gjërat nuk mund të nënvlerësohet.

A mund të jenë fjalët, paragrafët dhe historitë e trilluara në mënyrë fantastike aq të mira për ju dhe shëndetin tuaj? Padyshim që mundet, dhe leximi është një formë e përjetshme argëtimi dhe informacioni.

Në fakt, për vite me radhë leximi ishte forma e vetme e argëtimit personal, dhe mbase kjo është arsyeja pse leximi ka qenë në qendër të vëmendjes për një kohë kaq të gjatë. Leximi ka mbijetuar në vite, dhe për fat të mirë, përfitimet kanë mbijetuar së bashku me librat. Pra, le të flasim për disa arsye pse leximi është kaq i rëndësishëm.

Fjalori dhe Zgjerimi i Njohurive

Kur lexoni, mund të hasni në disa fjalë që nuk i kuptoni ose madje nuk i njihni fare. Ky konfuzion mund t’ju çojë të kërkoni fjalën dhe të zbuloni përkufizimin. Fjalorët, si në formë libri, ashtu edhe në formë ebook-u, mund të jenë të dobishëm për kuptimin tuaj të kësaj fjale të re që mund të mos e njihni. Për shkak se nuk e dinit fjalën, për të filluar, akti i kërkimit të përkufizimit ndihmon trurin tuaj të ruajë atë fjalë të re dhe emocionuese. Merrni parasysh se sa larg ka arritur fjalori juaj që kur keni mësuar të lexoni për herë të parë. Tani dini shumë fjalë të reja që tingëllojnë më inteligjente sesa kur keni filluar të lexoni.

Lehtësimi i Stresit dhe Tensionit

Disa lexime faqesh ju ndihmojnë të çlodheni dhe shumica e njerëzve e dinë nga përvoja se leximi është një formë e shkëlqyer argëtimi, por ajo që ju dhe njerëzit e tjerë mund të mos e kuptoni është se leximi mund të ndihmojë në uljen e niveleve të stresit. Ju e lexoni atë fakt të vogël të drejtë, megjithëse ju duket e çuditshme të thuhet. Akti i leximit dhe i përqendrimit te fjala e shkruar mund t’ju ndihmojë të lehtësoni mendjen tuaj nga ankthi dhe presionet e ditës. Duke tërhequr mendjen nga stresi, mund të relaksoheni dhe të lini stresin të shkrihet gjatë leximit të librit tuaj të preferuar ose të atij që ju kanë rekomanduar.

Përmirësimi i Kujtesës dhe Fokusi më i Mirë Duke Lexuar Libra

Megjithëse është përmendur më herët se si leximi mund të përmirësojë përqendrimin dhe mendimin kritik, ekziston një pjesë tjetër e shëndetit mendor që leximi ndihmon për të përmirësuar. Kjo pikë është deklaruar nga NCU në blogun e tyre. Leximi të paktën pak çdo ditë mund të përmirësojë fokusin dhe funksionin tuaj të kujtesës. Edhe në këtë rast, leximi stimulon trurin, veçanërisht pjesën e trurit që ndihmon me kujtesën dhe vëmendjen. Ashtu si me ushtrimet fizike, leximi është një formë e ushtrimeve mendore që shtyn kujtesën dhe përqendrimin tënd në kufijtë e tij.

Kuptimi i thjeshtë i leximit përmirëson funksionin tuaj të kujtesës. Mos harroni testet në shkollën fillore ku u testuat për të parë se sa keni mbajtur gjatë leximit të atyre tregimeve të shkurtra. Epo, leximi i të kuptuarit si i rritur funksionon në të njëjtën mënyrë. Ndërkohë që lexoni, truri juaj po mban vazhdimisht pjesë të informacionit në lidhje me historinë. Për shkak se pjesa e trurit që kontrollon kujtesën është e stimuluar, ajo vepron si ushtrim për këtë pjesë të trurit, duke rezultuar në përmirësimin e kujtesës.