Libra me Aventurë & Udhëtime në Shitje – Bli Online

Fundi i vitit është pikërisht ajo kohë për listat e preferuara – dhe ne kemi shkruar për librat me aventurë & udhëtime shumë herë! Na pëlqen të flasim për librat e udhëtimeve. Pse? Sepse një pjesë e paketës së udhëtimit të çdo udhëtari është një libër i mirë.

Libra me Aventurë & Udhëtime në Shitje - Bli Online
Show Filters

Showing the single result

Showing the single result

Udhëtimet e gjata me autobus, tren ose aeroplan mund të bëhen mjaft të mërzitshme dhe mund t’ju japin shumë kohë “të çuar dëm” nëse nuk keni zotëruar artin e vështrimit të zbrazët prej 10 orësh. Për më tepër, leximi i librave të udhëtimit ju ndihmon të mësoni rreth destinacioneve që po vizitoni. Sa më shumë që dini për një vend, aq më shumë mund ta kuptoni një vend.

Ne jemi lexues të pangopur dhe madje kam filluar një klub libri në këtë faqe në internet për të ndarë të gjithë librat që lexoni. Sot është një tjetër nga ato ditë ku do ndajmë disa nga librat që kemi lexuar kohët e fundit! Nëse po kërkoni disa libra të shkëlqyer, këtu është lista jonë aktuale e librave më të mirë të udhëtimit për t’ju frymëzuar të udhëtoni në vende të largëta:

Llojet e Librave me Aventurë dhe Udhëtime

Alkimisti, nga Paulo Coelho

Alkimisti: Një libër për ndjekjen e ëndrrave tuaja, ky është një nga librat më të lexuar në historinë e kohëve të fundit. Historia ndjek një djalë të ri bari nga Spanja në Egjipt ndërsa ndjek zemrën e tij, shkon me rrjedhën dhe mëson dashurinë dhe kuptimin e jetës. Libri është i mbushur me citate të mrekullueshme dhe frymëzuese. I preferuari im: “Nëse mund të përqendrohesh gjithmonë në të tashmen, do të jesh një njeri i lumtur … Jeta do të jetë një festë për ty, një festival i madh sepse jeta është momenti që ne po jetojmë tani.” Nuk mund ta rekomandoj mjaftueshëm këtë libër. Do të lëvizë shpirtin tuaj.

Në Rrugë, nga Jack Kerouac

Në rrugë: shkruar më 1957, klasikja e Beat Generation e Jack Kerouac është një roman i përjetshëm udhëtimi. Historia ndjek karakterin e tij, Sal, ndërsa ai largohet nga New York City dhe shkon në perëndim, duke hipur në binarët, duke bërë miq dhe duke festuar natën larg. Zhgënjimi dhe dëshira e personazhit kryesor për të parë botën janë tema që mund të jehojnë me shumë prej nesh. Ajo që unë veçanërisht dua në lidhje me këtë histori është se përmes të gjitha aventurave të tij të udhëtimit, ai bëhet një person më i mirë, më i fortë dhe më i sigurt. Unë personalisht mund të lidhem me këtë.

Gjeografia e Lumturisë, nga Eric Weiner

Shkrimtari dhe korrespodenti i NPR Eric Weiner u nis në një udhëtim një vjeçar për të gjetur vendet më të lumtura në botë. Ai drejtohet për në vende si Islanda, Katari, Danimarka, India dhe Moldavia (vendi më i pakënaqur në botë) në kërkimin e tij, dhe ndërsa nuk e gjen kurrë sekretin e lumturisë, udhëtimi i tij bën që të lexohet një mahnitëse dhe me zemër të lehtë. Në përpjekjen për t’iu përgjigjur pyetjes “çfarë e bën një shoqëri të lumtur?” Weiner ka disa ndërveprime interesante me vendasit dhe përvojat kulturore.

Lartësia e lundrimit, nga Heather Poole

Karma.al mbulon këtë libër nga Heather Poole ka të bëjë me jetën si një stjuardesë. Është një lexim i shpejtë dhe i lehtë për atë se si është të punosh në 10,000 metra lartësi. Ju mësoni termat e ekuipazhit, për trajnimin, marrëdhëniet me pilotët dhe jetën e përditshme që zhvillohet në ajër. Ka edhe disa histori qesharake që të jep një vlerësim të ri për sa shumë punojnë ato shoqërues të fluturimit dhe sa nerva duhet të kenë! 

Libra në Shitje – Bli Online – Karma.al

Librat janë kudo. Bibliotekat e mëdha, të vogla dhe libraritë janë të shpërndara në të gjithë kampuset e kolegjeve dhe qytetet e mëdha. Të gjitha libraritë janë të mbushura me një nga gjërat më të rëndësishme të të gjitha kohërave, me libra. Ata që lexojnë libra i vlerësojnë vendet e shumta për të gjetur libra. Ata që nuk janë adhurues të librave, nuk e kuptojnë se çfarë mund t’i bëjë lexuesit të cilët duan të fiksohen pas librave. Megjithatë, ekziston një arsye për fiksimin e tyre. E dëgjoni gjatë gjithë kohës që duhet të: lexoni çdo ditë.

Megjithëse leximi mund të duket si argëtim i thjeshtë, ai mund të jetë duke ndihmuar trupin dhe mund të jetë duke ndikuar në mendjen tuaj pa e kuptuar madje se çfarë po ndodh. Leximi mund të jetë më i rëndësishëm për këto arsye dhe jo vetëm për njohuri. Për ata që nuk kënaqen me leximin, ju mund t’ja ndryshoni mendimin pasi të dëgjoni për përfitimet. A mundet diçka kaq e lehtë dhe argëtuese si leximi të jetë kaq e dobishme në jetën tuaj? Sigurisht që mundet! Leximi mund të jetë një përfitim mjaft i madh për ju në shumë mënyra të ndryshme – të tilla si mprehja e mendjes, imagjinata dhe aftësitë e të shkruarit. Me kaq shumë përparësi të leximit, duhet të jetë një dukuri e përditshme të lexosh të paktën pak nga librat në bazë të preferencave tuaja.

Llojet e Librave që Posedojmë

 • Roman
 • Magjik & Simbolistë
 • Aventurë & Udhëtime
 • Fantashkencë
 • Autobiografik
 • Komik
 • Mister & Thriller
 • Motivim & Vetëdije
 • Realist
 • Psikologjik
 • Romancë & Pasion
 • Sagë & Histori
 • Dramë

Sete & Koleksione

 • Motivim & Zhvillim
 • Biznes & Para
 • Libra Kuzhine

Libra për Fëmijë & Libra të Tjerë të Përgjithshëm

 • Shokë Vere
 • Libra Shkollor
 • Libra të Rinj
 • Lexime në Shkollë
 • Librat e Festave
 • Librat e Dashurisë
 • Lexime Vere
 • Leximet e Nxehta të Verës

Rëndësia e Leximit të Librave

Leximi është i rëndësishëm sepse zhvillon mendimet tona, na jep njohuri dhe mësime të pafundme duke i mbajtur mendjet tona aktive. Librat mund të mbajnë dhe mbajnë të gjitha llojet e informacionit, histori, mendime dhe ndjenja, ndryshe nga çdo gjë tjetër në këtë botë. Rëndësia e një libri për të na ndihmuar të mësojmë dhe të kuptojmë gjërat nuk mund të nënvlerësohet.

A mund të jenë fjalët, paragrafët dhe historitë e trilluara në mënyrë fantastike aq të mira për ju dhe shëndetin tuaj? Padyshim që mundet, dhe leximi është një formë e përjetshme argëtimi dhe informacioni.

Në fakt, për vite me radhë leximi ishte forma e vetme e argëtimit personal, dhe mbase kjo është arsyeja pse leximi ka qenë në qendër të vëmendjes për një kohë kaq të gjatë. Leximi ka mbijetuar në vite, dhe për fat të mirë, përfitimet kanë mbijetuar së bashku me librat. Pra, le të flasim për disa arsye pse leximi është kaq i rëndësishëm.

Fjalori dhe Zgjerimi i Njohurive

Kur lexoni, mund të hasni në disa fjalë që nuk i kuptoni ose madje nuk i njihni fare. Ky konfuzion mund t’ju çojë të kërkoni fjalën dhe të zbuloni përkufizimin. Fjalorët, si në formë libri, ashtu edhe në formë ebook-u, mund të jenë të dobishëm për kuptimin tuaj të kësaj fjale të re që mund të mos e njihni. Për shkak se nuk e dinit fjalën, për të filluar, akti i kërkimit të përkufizimit ndihmon trurin tuaj të ruajë atë fjalë të re dhe emocionuese. Merrni parasysh se sa larg ka arritur fjalori juaj që kur keni mësuar të lexoni për herë të parë. Tani dini shumë fjalë të reja që tingëllojnë më inteligjente sesa kur keni filluar të lexoni.

Lehtësimi i Stresit dhe Tensionit

Disa lexime faqesh ju ndihmojnë të çlodheni dhe shumica e njerëzve e dinë nga përvoja se leximi është një formë e shkëlqyer argëtimi, por ajo që ju dhe njerëzit e tjerë mund të mos e kuptoni është se leximi mund të ndihmojë në uljen e niveleve të stresit. Ju e lexoni atë fakt të vogël të drejtë, megjithëse ju duket e çuditshme të thuhet. Akti i leximit dhe i përqendrimit te fjala e shkruar mund t’ju ndihmojë të lehtësoni mendjen tuaj nga ankthi dhe presionet e ditës. Duke tërhequr mendjen nga stresi, mund të relaksoheni dhe të lini stresin të shkrihet gjatë leximit të librit tuaj të preferuar ose të atij që ju kanë rekomanduar.

Përmirësimi i Kujtesës dhe Fokusi më i Mirë Duke Lexuar Libra

Megjithëse është përmendur më herët se si leximi mund të përmirësojë përqendrimin dhe mendimin kritik, ekziston një pjesë tjetër e shëndetit mendor që leximi ndihmon për të përmirësuar. Kjo pikë është deklaruar nga NCU në blogun e tyre. Leximi të paktën pak çdo ditë mund të përmirësojë fokusin dhe funksionin tuaj të kujtesës. Edhe në këtë rast, leximi stimulon trurin, veçanërisht pjesën e trurit që ndihmon me kujtesën dhe vëmendjen. Ashtu si me ushtrimet fizike, leximi është një formë e ushtrimeve mendore që shtyn kujtesën dhe përqendrimin tënd në kufijtë e tij.

Kuptimi i thjeshtë i leximit përmirëson funksionin tuaj të kujtesës. Mos harroni testet në shkollën fillore ku u testuat për të parë se sa keni mbajtur gjatë leximit të atyre tregimeve të shkurtra. Epo, leximi i të kuptuarit si i rritur funksionon në të njëjtën mënyrë. Ndërkohë që lexoni, truri juaj po mban vazhdimisht pjesë të informacionit në lidhje me historinë. Për shkak se pjesa e trurit që kontrollon kujtesën është e stimuluar, ajo vepron si ushtrim për këtë pjesë të trurit, duke rezultuar në përmirësimin e kujtesës.