Maskë Fytyre në Shitje – Bli Online

Një maskë fytyre është trajtimi i fundit për lëkurën tuaj, dhe maskat me përbërje flete po kalojnë janë goxha në modë. “Maskat e fletës janë në thelb fletë të holla të bëra me letër, leckë ose xhel të ngopur me serum, të cilat zakonisht përmbajnë krem ​​hidratues dhe ekstrakte.

Maskë Fytyre në Shitje - Bli Online
Show Filters

Showing the single result

Showing the single result

Ekspertët tanë në Laboratorin Tonë të Bukurisë rrumbullakosën me kujdes maskat e fletëve për testuesit për të vlerësuar performancën, lehtësinë e përdorimit dhe kënaqësinë. Pasi të kishim reagime nga konsumatori, ne matëm nivelet e lagështisë së lëkurës para dhe gjashtë orë pas aplikimit, vlerësuam udhëzimet e paketës dhe vlerësuam rrëmujën e serumit (pasi kjo është një ankesë e zakonshme për maskat e fletëve). Maskat tona të preferuara janë performuesit më të mirë nga testet Laboratorike, zgjedhjet e redaktorëve dhe shitësit më të mirë të besuar.

Sipas dermatologut Peterson Pierre, MD, nëse keni lëkurë të yndyrshme, zgjidhni maskat me xhel sepse këto maska ​​janë të mbushura me kolagjen dhe antioksidantë – përbërës të shkëlqyer për riparimin dhe rigjenerimin e lëkurës. “Maskat me përbërje kremi priren të jenë më të mira për lëkurën e thatë dhe të pjekur që kanë nevojë për një nxitje të hidratimit”, shton ai. Laboratori ynë bie dakord që maskat e caktuara të fletëve do të performojnë më mirë për lloje specifike të lëkurës, në fund të fundit, ata gjetën shumë pak ndryshime në serumet e të gjitha formulave – që do të thotë që vërtet nuk mund të gaboni.

Rëndësia e Maskave të Fytyrës

A duhet të gjithë të investojnë në maskat e fytyrës? Absolutisht. Këtu janë 4 arsye pse themi kështu.

Relaksimi

Jo vetëm që ato ofrojnë rezultate që përmirësojnë pamjen e përgjithshme të lëkurës tuaj, por maskat e fytyrës mund të jenë gjithashtu një lloj terapie. Mbushja e tyre me vajra esencialë aromatikë mund të ngrejë menjëherë gjëndjen tuaj shpirtërore duke stimuluar shqisat tuaja. Maskat e fytyrës duhet të trajtohen si luks.

Pastrimi i Thellë

Po, pastruesit tuaj të përditshëm ndihmojnë fytyrën tuaj të pastrojë papastërtinë, vajin, makeup-in dhe çdo papastërti tjetër nga sipërfaqja e lëkurës. Por, çfarë lidhje me atë thellë brenda lëkurës tuaj? Vetëm një maskë e mirë e fytyrës është në gjendje ta bëjë atë punë, duke nxjerrë papastërti që fshihen nën shtresën e sipërme të epidermës.

Lëkurë me shkëlqim

Askush në mendjen e tyre të drejtë nuk do t’i thoshte jo lëkurës me shkëlqim. Maskat që kanë nenexhik në formulimin e tyre ndihmojnë në stimulimin e qarkullimit të gjakut i cili nga ana e tij përmirëson tonin e përgjithshëm të lëkurës. Ju do të mbeteni me një lëkurë me ndjesi më të butë dhe me pamje më të lëmuar në kohë.

Ndihmon regjimin tuaj të përgjithshëm

Maskimi shkon dorë për dore për të ndihmuar produktet tuaja të tjera të kujdesit për lëkurën të funksionojnë edhe më me efektshmëri. Kjo lejon që locionet, serumet dhe produktet tuaja të natës të absorbohen nga lëkura juaj më shpejt dhe më thellë. Dhe duke maskuar në mënyrë të rregullt, ju jeni duke u siguruar që tonifikuesit, kremrat hidratues dhe mbrojtja e lëkurës tuaj të performojnë më mirë, duke dhënë pamjen për të cilën keni dëshiruar.

Zgjedhja e Maskave më të Mira për Fytyrën Tuaj

Askush nuk do t’i thoshte jo një maske të mirë për fytyrën, por kur bëhet fjalë për të zgjedhur atë që do të na shkonte më së miri apo edhe si ta përdorim, disa prej nesh nuk janë akoma në dijeni. Nëse rastësisht po vini në dyshim njohuritë tuaja për maskën e fytyrës, ne kemi vendosur së bashku një listë me disa nga këshillat më të mira që do t’ju ndihmojnë të zbuloni të gjitha përfitimet që ofron maska e fytyrës.

 • Askush nuk ka lindur me të njëjtën gjendje të lëkurës. Disa kanë lindur me lëkurë të yndyrshme, lëkurë të thatë, apo edhe një kombinim të të dyjave. Meqenëse maska e fytyrës është krijuar në shumë lloje dhe forma, të gjitha këto plotësojnë nevojat e ndryshme të lëkurës, më së miri është të kontrolloni me estetistin tuaj lokal të lëkurës për një vlerësim të lëkurës përpara se të zgjidhni një maskë.
 • Avull, avull dhe më shumë avull. Avullojeni përpara se të vendosni maskën e fytyrës është çelësi pasi hap poret tuaja dhe zbut papastërtitë brenda poreve tuaja, duke e bërë më të lehtë për maskën të heqë vajin dhe papastërtitë nga fytyra juaj.
 • Shmangni hidratimin e tepërt. Nëse maska juaj është aktive për një kohë të gjatë, instikti juaj natyror do t’ju thoshte që të bluani kremin hidratues, i cili është pikërisht ajo që NUK duhet ta bëni. Ju thjesht do të mbytsi poret tuaja, gjë që është dikush që nuk doni ta bëni.
 • Provimi i maskës së fletës. Megjithëse maskat e fletëve mund të duken të frikshme, përfitimet e tyre janë po aq të mëdha sa një maskë kremi, dhe një pikë plus, ato janë më të lehta për tu sjellë. Ato janë gjithashtu të ngjashme me serumet, duke ju lejuar t’i mbani aktive sa të doni.
 • Nëse lëkura juaj është tepër e veçantë, (lëkurë e ndjeshme), mund të dëshironi të provoni maskën së pari para se ta aplikoni në fytyrën tuaj duke bërë më parë një provë të vogël. Në këtë mënyrë, ju do të dini nëse jeni në rregull me aplikimin e maskës ose jo.

Maska që Duhet t’i Provoni Plotësisht

Jo vetëm që janë në gjendje të qetësojnë shumicën e shqetësimeve të lëkurës tuaj, por edhe maskat e fytyrës ju japin një moment për tu qetësuar seriozisht. Këtu janë 8 lloje të ndryshme të maskave që duhet të provoni sot.

 • Maska për fytyrën me kafeinë – rikthen rigjenerim në lëkurën tuaj,
 • Maska fletësh – të mbushura me lëndë ushqyese serike për të cilat ka nevojë fytyra juaj,
 • Maska çaji – antioksidantë të përparuar që mbajnë larg rrudhat,
 • Maska me qymyr – e shkëlqyernë luftimin e akneve,
 • Maska me rezultat të menjëhershëm – për rezultate më të shpejta 5-minutëshe që ju nevojiten,
 • Maska për sytë – Thuaj lamtumirë syve panda dhe rrathëve të zinj të syve.
 • Maska me argjile – veçanërisht për lëkurën me vaj dhe personat e prirur për puçrra.

Përbërësit e Shtuar për të Qenë të Vetëdijshëm Për:

Ndërkohë që maskat e fytyrës përmbajnë shumë përbërës të dobishëm, disa shtesa mund të shkaktojnë acarim.

Për të shmangur një pamje të skuqur ose të thatë, kontrolloni listën e përbërësve për gjithçka që mund të reagojë keq me lëkurën tuaj.

Këto përfshijnë:

 • Aromat,
 • Alkooli,
 • Parabenet,
 • Ngjyruesit,
 • Vajra esencialë

Njerëzit me lëkurë të ndjeshme ose gjendje të irrituara lehtësisht si psoriaza duhet të jenë tepër të kujdesshëm kur përdorin maska për fytyrën.

Lloji i Maskës Suaj Përcakton Frekuencën e Përdorimit

Aq sa herë aplikoni maskën tuaj të fytyrës varet edhe formula e maskës dhe nga lloji i lëkurës suaj.

Për shembull, ata me lëkurë të ndjeshme, për shembull, mund të dëshirojnë t’i përmbahen përdorimit javor për të shmangur mbivlerësimin e gjërave.

Por mënyra më e mirë për t’iu afruar aplikimit të maskës është të lexoni udhëzimet.

Disa maska për fytyrën, të tilla si argjila dhe ato të bëra që përmbajnë formula hidratuese, mund të aplikohen në mënyrë të sigurt dy ose tre herë në javë.

Të tjerët, të tilla si lloje piling ose anti-plakje, duhet të përdoren vetëm një herë në javë për të shmangur acarimin e lëkurës.