Produkte Kujdesi për Lëkurën në Shitje – Bli Online

Në Karma.al, ne kemi të gjitha produkte kujdesi për lëkurën që ju nevojiten për t’ju mbajtur të dukeni mbreslënës nga koka e deri te këmbët. Pajisni çantën tuaj të makeup-it dhe furnizoni kabinetin tuaj të banjës me produktet e reja nga markat kryesore të bukurisë me çmimet më të ulëta .

Produkte Kujdesi për Lëkurën në Shitje - Bli Online
Show Filters

Showing all 5 results

Kujdesi për lëkurën, kujdesi për trupin, produktet e flokëve,etj. do të gjeni gjithçka që ju nevojitet për regjimin tuaj të bukurisë në Karma.al. Pra, nëse doni të magjepseni për një natë të shfrenuar në qytet ose të keni një natë të qetë duke përkëdhelur veten, sigurohuni që së pari të drejtoheni në sektorin tonë të bukurisë. Kemi gjithçka, nga makeup-i deri te produktet e kujdesit ndaj diellit në Karma.al, kështu që ju mund të dukeni mirë ditën dhe natën, gjatë gjithë vitit. Dhe ne grumbullojmë të gjitha markat kryesore, si No7, Clinique, Soap & Glory dhe Sanctuary. Spërkutni me disa nga produktet luksoze të banjës dhe trupit, pajisuni me të gjitha aksesorët e bukurisë që ju nevojiten, ose dhurojuni vetes me disa nga produktet më të fundit të bukurisë në treg.

Këshilla bukurie për t’ju mbajtur në trend – Uebfaqja jonë është gjithashtu e mbushur me karakteristika të tendencave të fundit të bukurisë, së bashku me sugjerime dhe këshilla për krijimin e një pamje të re. Shikoni seksionin tonë të informacionit dhe këshillave të bukurisë për të zbuluar se çfarë ka stil tani në botën e bukurisë. Blini në Karma.al për oferta të shkëlqyera dhe me ulje qe do të ngeleni të mahnitur. Kurseni para kur blini produktet tuaja të preferuara të bukurisë në Karma.al. Kemi disa oferta fantastike bukurie të disponueshme për produktet e zgjedhura, përfshirë ofertat tona të famshme 3-për-2 përzierje. 

Cila Është Rutina më e Mirë me Këto Produkte Kujdesi për Lëkurën?

Një rutinë e kujdesit për lëkurën është jetike për të mbajtur lëkurën tuaj të shëndetshme dhe të lumtur. Por ju duhet të jeni të qëndrueshëm dhe të zbatoni rutinën çdo ditë për të parë ndryshime afatgjata. 

Për t’u kujdesur siç duhet për lëkurën tuaj, duhet të keni një rutinë ditore dhe gjatë natës. Përdorimi i produkteve specifike për ditën dhe natën do të lejojë që lëkura juaj të lulëzojë, jo vetëm në periudhën afatshkurtër, por për vitet në vazhdim.

Metoda më e mirë është të përdorni një proces me tre hapa si ditën ashtu edhe natën. Këto hapa janë:

  • Pastrimi
  • Trajtimi
  • Hidratimi

Këtu është një shembull rutinë për kujdesin e lëkurës që do ta rimëkëmbet lëkurën tuaj në një kohë sa më të shkurtër të jetë e mundur. Sigurisht, ndërsa bëheni më të aftë me këtë rutinë, mund të provoni produkte të tjerë që mund të ndihmojnë shqetësime specifike të kujdesit të lëkurës, të tilla si anti-plakja, rrathët e errët dhe dehidratimi.

Rutina Gjatë Ditës me Këto Produkte Kujdesi për Lëkurën

Pastrimi

Çdo rutinë e kujdesit për lëkurën duhet të fillojë me pastrimin. Por në kundërshtim me besimin popullor, jo të gjithë pastruesit bëhen të barabartë. Mundohuni të gjeni një larje të butë të fytyrës, veçanërisht nëse planifikoni të përdorni më shumë përbërës aktivë më vonë në rutinën tuaj.

Toner

Nëse keni një toner, është koha për ta aplikuar. Toneri nuk është një pjesë thelbësore e një rutine të kujdesit për lëkurën, por është e dobishme për të ekuilibruar pH e lëkurës suaj. Nëse lëkura juaj është e ndjeshme ose e thatë, një toner hidratues do të jetë i dobishëm për të qetësuar lëkurën tuaj. Për lëkurën me puçrra, një toner me Acid Salicilik është produkti më i mirë për ju.

Serumi

Përdorimi i një serumi për rutinën tuaj të përditshme të kujdesit të lëkurës është një hap i mirë në kthimin e dëmit nga dielli dhe ndotja. Në mënyrë tipike, një serum i Vitaminës C është shoku juaj më i mirë për këtë. Ju dëshironi të gjeni një formë të qëndrueshme të Vitaminës C në mënyrë që lëkura juaj të thithë molekulat.

Kremi për sytë

Butësisht përdorni një krem për sytë për të mbrojtur zonën tuaj të syve. Meqenëse kjo zonë është shumë delikate, është më mirë të aplikoni produktin tuaj duke përdorur gishtin tuaj të unazës.

Lagështia (Hidratimi)

Tani që keni mbaruar pjesën e trajtimit të rutinës tuaj, duhet të lagni lëkurën tuaj. Hidratuesit e mbajnë lëkurën tuaj të hidratuar dhe gjithashtu ndihmojnë në forcimin e barrierës natyrore të lëkurës.

Për rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës gjatë ditës, përdorni një krem hidratues më të lehtë që do të zhytet në lëkurën tuaj shpejt. Ky lloj kremi hidratues përdoret gjithashtu më së miri pasi do të shmangni grumbullimin nën makeup-in tuaj.

Krem kundër diellit

Ky është deri tani hapi më i rëndësishëm i rutinës tuaj të kujdesit për lëkurën gjatë ditës. Sigurohuni që të vendosni krem dielli edhe nëse jeni kryesisht në ambiente të mbyllura, pasi rrezet UV ende mund të vijnë përmes dritareve.

Dielli është faktori më i madh në plakjen e parakohshme të lëkurës tuaj, kështu që ky hap tejkalon të gjithë të tjerët. Mos dilni kurrë nga shtëpia pa aplikuar kremin mbrojtës!

Rutina Gjatë Natës

Pastrimi

Edhe një herë, filloni rutinën tuaj me një pastrues. Por këtë herë mund të përdorni një larje fytyre me bazë vaji për të hequr përbërjen tuaj nëse preferoni në vend të një larje të butë të fytyrës. Është tërësisht thirrja juaj!

Toner

E ngjashme me rutinën e përditshme, kjo është koha për të përdorur një toner nëse keni një që dëshironi të përdorni ose dëshironi të provoni.

Serumet dhe trajtimet

Tani është koha për të përdorur serumet ose trajtimet tuaja që përfshijnë përbërës aktivë. Acidet AHA janë një mundësi e shkëlqyer për t’u përdorur gjatë natës, pasi ndihmon në ndërtimin e kolagjenit dhe përmirëson rrezatimin duke pastruar qelizat e vdekura të lëkurës.

Ju gjithashtu mund të përdorni Retinol në këtë kohë. Retinoli është një formë e Vitaminës A që ndihmon në zvogëlimin e rrudhave, njollave të ndritshme dhe madhësisë së poreve.

Vetëm kini kujdes nëse përdorni Acidet AHA si Acid Glikolik së bashku me Retinol, pasi kjo mund të irritojë lëkurën tuaj. Nëse keni ndërmend të përdorni një Acid AHA me Retinol, rekomandohet që të mos i përdorni ato së bashku në të njëjtën rutinë. Ose përdorni në ditë të alternuara, ose një në mëngjes dhe një në mbrëmje.

Kremi për sytë

Rekomandohet të ‘stërvitni’ lëkurën tuaj rreth syve për të toleruar Përbërësit Aktivë, pasi rezultatet janë shumë efektive pasi lëkura juaj t’i trajtojë ato. Mundohuni të përdorni një grimë të serumit ose trajtimit tuaj nga Hapi 3 rreth zonës tuaj të syve para se të aplikoni kremin tuaj të syve.

Si të Kujdeseni për Lëkurën Tuaj me Produkte Kujdesi për Lëkurën

Kujdesi për lëkurën tuaj shkon përtej një rutine të qëndrueshme të kujdesit për lëkurën. Ju gjithashtu duhet të menaxhoni ndikimet e jashtme që mund të ndikojnë negativisht në lëkurën tuaj.

Mbi të gjitha, lëkura juaj është një pjesë tjetër e trupit, kështu që kujdesi për veten do t’ju mbajë të shëndetshme, dhe lëkurën tuaj.

Disa këshilla për t’u kujdesur për lëkurën tuaj janë më poshtë.

Mbroni veten nga dielli

Dielli është rreziku numër një për lëkurën tuaj. Ekspozimi i tepërt gjatë viteve mund të shkaktojë rrudha, njolla të moshës dhe çështje të tjera të lidhura me kujdesin e lëkurës. Për të mos përmendur kërcënimin shumë real të kancerit të lëkurës.

Për të mbrojtur veten tuaj, gjithmonë përdorni kremin kundër diellit, edhe nëse do të jeni brenda. Rrezet UV mund të vijnë përmes dritareve, kështu që kremi kundër diellit përdoret gjithmonë më së miri.

Veshjet mbrojtëse dhe shmangia e rrezeve të diellit direkte gjatë orëve më të nxehta të ditës gjithashtu do të ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës tuaj.

Shmangni pirjen e duhanit

Pirja e duhanit mund të çojë në dëmtime të përjetshme të lëkurës tuaj. Kjo do ta bëjë lëkurën tuaj të duket më e vjetër, më e zbehtë dhe më e rrudhur.

Përveç shumë rreziqeve të tjera për shëndetin tuaj në lidhje me pirjen e duhanit, shëndeti i lëkurës suaj padyshim do të vuajë nga pirja e duhanit.

Trajtojeni butë lëkurën tuaj

Shumë kujdes gjithashtu mund të dëmtojë lëkurën tuaj nëse jeni duke përdorur produkte të gabuara. Përdorni larje të butë të fytyrës për të kufizuar pastrimin e tepërt dhe për të shmangur sapunët e fortë që mund të jenë të dëmshëm.

Mundohuni të shmangni dushet ose banjot e nxehta, pasi kjo mund të heqë vajrat natyralë nga lëkura juaj. Uji i ngrohtë dhe koha e kufizuar e banjës ose e dushit rekomandohen për lëkurë të shëndetshme.

Mbani një dietë të shëndetshme

Hani shumë fruta, perime, drithëra, dhe proteina për një shëndet optimal të lëkurës. Pirja e mjaft ujit do ta mbajë lëkurën tuaj të hidratuar.

Menaxhoni stresin

Stresi shpesh është një faktor kontribues në shëndetin e dobët të lëkurës. Stresi mund ta bëjë lëkurën tuaj më të ndjeshme dhe të shkaktojë shpërthime ose çështje të tjera të lëkurës. Menaxhimi i niveleve të stresit do t’ju ndihmojë të mbani lëkurën tuaj të lumtur dhe të shëndetshme.