Maskë për Flokët në Shitje – Bli Online

Midis tharjes së flokëve, modelimit të nxehtësisë, përpunimit të bojrave, anashkalimit të prerjeve të flokëve dhe më shumë, flokët tuaj mund të pësojnë disa dëmtime serioze. Fatmirësisht, një maskë për flokët në shtëpi është një nga mënyrat më të lehta për t’u dhënë fijeve tuaja pak TLC .

Maskë për Flokët në Shitje - Bli Online
Show Filters

Showing the single result

Showing the single result

Nëse doni të riparoni, forconi, shtoni shkëlqim ose të mbroni flokët tuaj nga dëmtimet në të ardhmen, maska ​​e duhur e flokëve mund t’ju ndihmojë të transformoni flokët tuaj dhe madje të përmirësoni shëndetin e tyre të përgjithshëm. Por me kaq shumë në treg, të mësosh se cila është e duhura për ty mund të jetë dërrmuese.

Disa këshilla të përgjithshme që duhet të dini para se të blini: Synoni të përdorni një maskë një ose dy herë në javë në vend të balsamit tuaj të zakonshëm. Lëreni të veprojë për të paktën 10 deri në 15 minuta (mbajtja e një kapëse thonjsh dhe një krehri të fshehur në dushin tuaj do t’ju ndihmojë nëse keni flokë të gjatë ose natyral), dhe shpëlajeni duke përdorur ujë të ftohtë, i cili do të ndihmojë në rritjen e shkëlqimit. Tani që e keni zbutur këtë, lexoni për maskat më të mira të flokëve që ia vlejnë vërtet paratë tuaja.

Kështu që ne bëmë hulumtimin dhe vëmë në provë flokët tanë për të gjetur maskat më të mira të flokëve.

Cilat Maska Janë më të Mirat për Flokët:

 • Maska më e mirë për flokët në përgjithësi: Maska për Flokët Miracle Hair 10
 • Maska më e mirë për trajtimin e thellë të flokëve: Briogeo Don’t Despair, Repair Mask
 • Maska më e mirë e personalizuar e flokëve: Funksioni i maskës së personalizuar për flokët
 • Maska më e mirë e flokëve brënda natës: Living Proof Perfect Hair Day Night Cap Overnight Perfector
 • Maska më e mirë e flokëve për forcimin: Olaplex Hair Perfector No. 3

Si të Përdorni një Maskë Flokësh Brënda Natës

Para se të bëni ose të blini një maskë flokësh, sigurohuni që përbërësit janë të përshtatshëm për çështjen e caktuar të flokëve ose llojin e flokëve.

Pasi të dini se çfarë lloji maske dëshironi të përdorni dhe të keni përbërësit gati (shih më poshtë për detaje), ndiqni këto hapa për të aplikuar maskën në flokët tuaj:

 • Lani flokët ashtu si zakonisht. Përdorni një peshqir flokësh për të shuar lagështinë përpara se të vendosni maskën.
 • Për t’i bërë flokët tuaja më të kontrollueshme, mund t’i ndani në seksione duke përdorur kapëse të mëdha flokësh.
 • Duke filluar nga rrënja e flokëve tuaj, masazhoni trajtimin e maskës në skalpin e kokës. Trajtojini me gishtat tuaj, duke u siguruar që të lyeni flokët nga rrënja deri në maja sa më mirë që të mundeni.
 • Pasi maska të jetë aplikuar në të gjithë kokën tuaj, kaloni një krehër me dhëmbë të gjerë nëpër flokët tuaj për t’u siguruar që maska është shpërndarë në mënyrë të barabartë përmes flokëve tuaj.
 • Nëse flokët tuaj janë të gjatë, mbështilleni butësisht rreth kokës dhe sigurojeni me disa kunja bobie.
 • Mbuloni kokën me një kapele dushi ose një kapele përpunimi.
 • Vendosni një peshqir në jastëk për mbrojtje shtesë. Ndërsa kapuçi i dushit duhet ta mbajë maskën në flokët tuaj, mund të ketë lagështirë ose produkt që del gjatë natës.
 • Të nesërmen në mëngjes, shpëlani flokët me një ujë të freskët ose të vakët. Ju mund të duhet të lani flokët disa herë për të hequr të gjithë përbërësit.

Gjërat që Duhet të Merren Parasysh Para se të Blini Maskë për Flokët e Ngatërruara:

Ingredientët

Gjithmonë kërkoni përbërësit e duhur. Maska më e mirë e flokëve për flokë të thatë dhe të gjallëruar është ajo që përmban agjentë hidratues për të kushtëzuar flokët tuaj. Një maskë për flokët me vajra natyralë si vaji i arganit, vaji i ullirit dhe vaji i jojobës funksionojnë më së miri. Këta përbërës jo vetëm që lagin flokët tuaj por edhe i mbrojnë ato nga dëmtimet e jashtme nga rrezet e dëmshme UV dhe ndotësit e mjedisit në mënyrë që flokët tuaj të ndjehen të butë dhe të duken të shëndetshëm.

Lloji i Flokëve

Maskat e flokëve duhet të zgjidhen sipas llojit tuaj të flokëve. Nëse flokët tuaj janë të thatë dhe me onde ose kaçurrela, zgjidhni një maskë që mund të zbusë dhe ushqejë flokët tuaj nga brenda. E njëjta gjë vlen edhe për flokët me vaj, të ngatërruara dhe me maja të ndara. Tregu është i përmbushur me maska të shumta për flokët që janë të përshtatshme për secilin lloj të flokut. Prandaj, zgjidh me zgjuarsi.

Parandalimi i thyerjes

Flokët e thatë dhe të acartë mund të prishen lehtë. Prandaj, kërkoni një maskë që ndihmon në forcimin dhe njomjen e flokëve tuaj dhe parandalon thyerjen. Maskat me përbërës si vaji i kokosit, vaji i arganit dhe vaji i ullirit funksionojnë mirë për të kontrolluar dhe parandaluar thyerjen e flokëve dhe shtojnë shkëlqim te flokët.

Çmimi

Kostoja është një faktor tjetër kyç që duhet të merret parasysh. Çmimi i një maske për flokë të thatë varet nga përbërësit e saj. Sa më e lartë cilësia e përbërësve, aq më e shtrenjtë është. Vaji argan i Marokut është një përbërës kaq i shtrenjtë. Sidoqoftë, nëse nuk doni të investoni aq shumë në këto maska, mund të kërkoni disa marka të denja dhe me reputacion që nuk kushtojnë shumë dhe ofrojnë kontroll të shkëlqyer të ngatërrimit dhe hidratimit të flokëve.

Pyetjet e Bëra më Shpesh

Cilat janë përfitimet e një maske flokësh brenda natës?

Maskat e flokëve për brenda natës mund të përdoren për një gamë të gjerë sëmundjesh të flokëve. Sipas ekspertëve të kujdesit për flokët, një maskë flokësh brenda natës mund të ndihmojë në:

 • Futjen boshteve të flokëve me lagështi
 • Shton një shkëlqim në flokët tuaj
 • Parandalojnë thyerjen e flokëve
 • Parandalon ngatërrimin e flokëve

A janë të sigurta maskat brenda ditës për flokët?

Maskat e flokëve janë zakonisht të sigurta për t’u përdorur për shumicën e njerëzve, me disa paralajmërime:

 • Maskat e flokëve që përmbajnë përbërës proteina nuk duhet të përdoren brenda natës. Trajtimet me proteina janë të shkëlqyera nëse i përdorni vetëm në flokët tuaj për 20 minuta apo më shumë, por mbajtja e proteinave në flokët tuaj për disa orë mund t’i bëjë flokët tuaj shumë të rëndë. Mund të rezultojë edhe në thyerje.
 • Uthulli i mollës është një tjetër përbërës që duhet të shmanget në një maskë brenda natës. Mund t’i heqë proteinat flokëve tuaja nëse lihen shumë gjatë në flokët tuaj.
 • Veza është një përbërës popullor në shumë maska ​​për flokët. Por lënia e një veze në flokët tuaj brenda natës mund të prodhojë një erë të keqe dhe të mbledhë baktere. Është gjithashtu e ngarkuar me proteina, e cila nuk rekomandohet për një maskë brenda natës.