Kasë Kompjuteri në Shitje – Bli Online

Të paktën, ju doni të zgjidhni një kasë kompjuteri që është në madhësinë e duhur për nevojat tuaja dhe ka vend për të gjitha pajisjet tuaja hardware dhe USB. Por disa kasa kompjuterash që ofrojnë shumë, por shumë më tepër.

Kasë Kompjuteri në Shitje - Bli Online
Show Filters

Showing the single result

Showing the single result

Hapësira të bollshme, temperatura më të ulëta, tinguj të mbytur, mbështetje të gjerë për ftohjen e ujit dhe panele qelqi të zbutura të zbukuruara ose ndriçim RGB janë vetëm majat e ajsbergut për kompjuterin tuaj.

Pavarësisht nëse kompjuteri tuaj trajtohet si pjesa qendrore e zyrës tuaj në shtëpi ose thjesht e vendosni atë nën tryezën tuaj, blerja e komponentëve të duhur të PC-së ka rëndësi.

Këtu është një udhëzues për të blerë një lloj PC-je që është perfekt për ju. Ky është vetëm hapi i parë në rrugëtimin tuaj DIY(gjërave praktike që do bëni vetë); sigurohuni që të shikoni edhe udhëzuesin e Karma. al për ndërtimin e një PC. Prisni të paguani më shumë për një çështje tani sesa do të kishit disa muaj më parë, dhe mund të përpiqeni të gjeni stokun e modelit specifik që dëshironi në disa situata të caktuara.

Çështja e Madhësisë Për një Kasë Kompjuteri

Para çdo gjëje tjetër, vendosni se për çfarë lloj madhësie keni nevojë. Ekzistojnë tre madhësi kryesore të kasave: Kulla e plotë, kulla e mesme dhe mini-ITX.

Kasat me kullë të plotë dhe kullë të mesme përshtaten të dyja me pllaka amë standarde ATX – përmasat më të zakonshme të pllakave amë. Të dyja mund të përshtaten edhe me pllaka amë më të vogla mikro-ATX. Përmasat e sakta ndryshojnë nga rasti në rast, por shumica e kullave mesatare arrijnë afërsisht 18 inç të larta dhe 8 ose më shumë të gjera. PC-të në mes të kullës janë ndoshta faktori më i zakonshëm i formës dhe kanë hapësirë të mjaftueshme për të përshtatur sisteme me një ftohës CPU me lak të mbyllur, disa karta grafike dhe shumë hapësirë për ruajtje.

Kasat me kulla të plota janë masive. Ato shpesh shkojnë më shumë se 20 inç në lartësi dhe janë më të gjata dhe më të thella se kasat e kullës së mesit, gjë që i bën ata idealë nëse jeni një nga njerëzit e rrallë që përdorni një pllakë amë masive Extended-ATX.

Kasë Estetike Kompjuteri

Sigurohuni pamja e kutisë së PC-së që po blini t’ju pëlqejë! Ju do ta shijoni për vitet që vijnë, kështu që ky nuk është një konsideratë sipërfaqësore. Çdo shitës në internet tregon kasat e kompjuterave nga shumë kënde në faqet e dyqaneve të tyre, kështu që nuk ka asnjë justifikim për blerjen e bërë kot.

Në Karma. al kasat e PC vijnë në të gjitha llojet e ngjyrave, materialeve dhe dizenjove. Nëse nuk doni të kaloni kohë duke zbukuruar kabllot e brendshme, kaloni tek kasat me një dritare anësore.

Blerja e një Kasë Kompjuteri: Karakteristikat Që Duhet të Kërkoni

Përveç dimensioneve themelore dhe çmimit, mbështetja e veçorive është diferencuesi më i madh kur po blini një kasë PC. Sa më shumë të shpenzoni për kasën tuaj, aq më shumë benefite do të përfitoni. Këtu keni një përmbledhje të shpejtë të shumë prej veçorive që do të gjeni në kasat moderne të PC, duke filluar me shtesa praktike para se të zhyteni në gjëra të këndshme.

Vëndet e drive-it dhe pikat e montimit të SSD

Siç e kemi përmendur disa herë më parë, sigurohuni që një kasë PC-je ka mjaft drive bays 2.5 inç dhe 3.5 inç për të vendosur disqet tuaja të magazinimit. Disa kasa përfshijnë gjithashtu pika të montimit për SSD në pjesën e pasme të tabelës së pllakës amë. Dhe nëse keni nevojë për një drive bay 5.25 inç në pjesën e përparme të PC tuaj për të vendosur një disk optik, kontrollues ventilatorësh ose çfarëdo tjetër, konfirmoni se çështja juaj e përfshin atë. Një numër kasash kanë hequr drive bay-et 5.25 inç për të përmirësuar rrjedhën e ajrit nga ventilatorët e përparmë – kryesisht nga disa kasa Corsair.

Dizajn pa mjete

Para disa vitesh, praktikisht gjithçka në një kasë kompjuteri kërkonte një kaçavidë Phillips. Tani jo më. Dizajni pa mjete është pothuajse universal në kasë të kategorisë së mesme dhe të nivelit të lartë, me vidha gishtash për fiksim të brendshëm dhe mekanizma kthesë, aktivizim, ose ndryshe pa mjete në hapësirat e drejtimit.

Menaxhimi i kabujve

Kërkoni një kasë me ndërprerje në tabakën e motherboard-it, e cila ju lejon të kaloni kabllot tuaja në pjesën e pasme të kutisë suaj. Kasat e PC-ve të buxhetit kanë tendencë të kenë vrima të thjeshta gjigande të ngulura në tabakën e motherboard-it, ndërsa opsionet e vargut mesatar shpesh përfshijnë gromëseta gome në vrima për t’i rregulluar gjërat edhe më shumë. Disa kasa përfshijnë pika lidhëse apo edhe mbulesa telash prapa tabakës së motherboard-it për të mbajtur të pastër kabujt.

Opsionet e Aksesorëve në një Kasë Kompjuteri Formulojnë Sistemin

Vendosja e llojeve të ndryshme të aksesorëve të kasës që dëshironi të shtoni në kutinë e desktopit të kompjuterit tuaj fillon me zbulimin e të gjitha opsioneve që keni në dispozicion që ta keni më praktik. Edhe pse ka shumë komponentë, të tilla si kufje, webcamera, ventilatorë, dhe ndriçimi, së pari duhet të krijoni pllakën amë, HDD ose SSD dhe memorjen që shkon në rastin tuaj. E gjitha varet nga fakti nëse po ndërtoni nga e para, apo thjesht po përmirësoni performancën e përgjithshme të kompjuterit tuaj. Nëse keni një kasë kompjuteri lojrash, mendoni për llojin e ndriçimit të ventilatorëve që zgjidhni. Ndriçimi ka ndikim funksional dhe estetik, dhe zgara e ventilatorit e mban atë të freskët. Nëse planifikoni të përmirësoni kompjuterin tuaj në punë, mund të mendoni të shtoni më shumë memorje dhe porte të kartave grafike video në panelin tuaj të pasmë.

Panelet e Kontrollit Sistemojnë Rrjedhën e Kasës së Desktopit të Kompjuterit

Identifikimi i llojit të panelit të kontrollit që ju nevojitet për PC tuaj. Nëse keni nevojë për të ndërtuar, përmirësuar ose zëvendësuar komponentët në kasën e desktopit të kompjuterit tuaj, është një faktor thelbësor në krijimin e kompjuterit që ju nevojitet për punë ose për shtëpi. Shpejtësia është tipari kryesor kur bëhet fjalë për zgjedhjen e një paneli kontrolli, veçanërisht për kasën e kompjuterit tuaj të lojërave ose kasën e kompjuterit ATX. Për shembull, një panel i përparmë USB 3.0 fuqizon më shumë pajisje sesa një USB 2.0 dhe jep dhjetë herë më të dhëna nga një burim i vetëm. Panelet e kontrollit të ventilatorit janë një faktor tjetër thelbësor në ndërtimin ose përmirësimin e një kompjuteri. Disa prej këtyre paneleve ofrojnë sensorë që rregullojnë shpejtësinë në përputhje me temperaturën, duke lehtësuar aftësinë e ftohjes, shpejtësinë dhe nivelet e zhurmës së ventilatorit.

Panelet e Kontrollit të Ujit Mbajnë Sistemin të Freskët Dhe Produktivitetin e Lartë

Kur dizajnoni ose përmirësoni kompjuterin tuaj, sistemi i ftohjes së ujit është një faktor thelbësor. Sistemi i ftohjes qetëson pajisjen duke shpërndarë çdo nxehtësi të tepërt, e cila siguron që përbërësit të mos dëmtohen. Në atë mënyrë, kompjuteri juaj përmbush qëllimet tuaja të lojrave ose të punës, ndërsa përbërësit e brendshëm mbeten të sigurt. Është një mundësi ideale për përdoruesit e shpeshtë të kompjuterit, duke ofruar përdorim afatgjatë.