Laptop në Shitje – Bli Online

Mirësevini në zgjedhjen tonë të laptopëve më të mirë të vitit. Në këtë faqe, ju do të gjeni një gamë të madhe nëse bie fjala për laptop të shkëlqyer që i përshtatet të gjitha llojeve të nevojave dhe buxheteve.

Laptop në Shitje - Bli Online
Show Filters

Showing the single result

Showing the single result

Në thelb, nëse jeni duke kërkuar cmimin më të mirë të laptopëve, pa marrë parasysh sa është buxheti juaj, ne ju kemi mbuluar. Pra, nuk kemi marrë vetëm laptopë premium, të shtrenjtë, por edhe laptopë më të mirë me buxhet, laptopë lojërash dhe Chromebook të përballueshëm.

Një kompjuter portativ nuk do të revolucionarizojë imtësitë e jetës suaj ashtu si mundet një smartphone. Ju nuk mund ta fshikulloni lehtë për të vrarë kohën në ashensor, për të kapur një perëndim dielli të lë pa frymë ose për të paguar një filxhan kafe. 

Por, në vitet që kur smartfonët morën të gjitha këto punë, laptopët kanë mprehur talentet e tyre. Jetëgjatësia e mahnitshme e baterisë dhe ekranet që të lënë pa frymë tani janë të zakonshme nëse shikon në vendin e duhur për to. Muskujt grafikë për të luajtur lojëra në HD të plotë janë të përballueshme. Dhe ato veçori themelore të ruajtjes së vjetër që nuk do të gjeni në asnjë pajisje të lëvizshme, siç janë prekjet dhe tastierat me madhësi të plotë, priren të përmirësohen pothuajse me çdo brez.

Llojet e Laptop-ave

Teknologjia e Fundit në Laptop

Si një blerje e rëndësishme dhe një investim i domosdoshëm në jetën tuaj, tiparet e një laptopi duhet të jenë në krye të listës suaj. Ndërsa ka laptopë të ndryshëm në dispozicion me teknologji të përparuar dhe funksionalitete, është e rëndësishme që të mbani në mend kërkesat tuaja profesionale, personale dhe të tjera gjatë blerjes së një laptopi. Më poshtë janë disa nga laptopët më të mirë të disponueshëm në Dyqani Online:

Notebook Laptops (Laptopë Fletore)

Ky është një term i përgjithshëm për një kompjuter portativ me madhësi të plotë që vendos një ekuilibër midis transportueshmërisë dhe funksionalitetit. Këto mund të ndryshojnë shumë në madhësinë dhe specifikimin e përgjithshëm – shpejtësia e procesorit, kapaciteti i ruajtjes, kujtesa (RAM) dhe madhësia e ekranit.

UltraBook

UltraBook duhet të përmbushë kritere specifike për gjëra të ndryshme të tilla si madhësia / pesha, jeta e baterisë, lloji i chipset (përfshirë veçoritë e integruara të sigurisë). Ndër pikat e tyre të forta është siguria e fortë dhe mbrojtja kundër vjedhjes e integruar në nivelin e harduerit.

Tablet Laptops (Laptopët në Formë Tableti)

Ashtu si laptopët e konvertueshëm mund të bëjnë detyrë të dyfishtë si një tabletë, disa tableta mund të përdoren si një kompjuter portativ me shtimin e një tastiere të ndashme. Sidoqoftë, ndryshe nga 2-në-1, ato mund të përdoren shpejt në modalitetin e tabletave pa peshën e shtuar dhe pjesën më të madhe të tastierës.

Convertible 2 in 1 Laptop (Laptop i konvertueshëm 2 në 1)

Këto kombinojnë tiparet e një laptop dhe një tabletë. Ata mund të kalojnë shpejt midis mënyrës së prekjes së tabletës dhe mënyrës tradicionale të tastierës, duke u shndërruar në mënyra të ndryshme, duke përfshirë mekanizmat e shkëputjes, rrëshqitjes, gjarpërimit dhe palosjes.

Gaming Laptops (Laptopë për Lojra)

Ata japin një performancë intensive krahasuar me laptopët normalë, kanë një sistem ftohje të krijuar posaçërisht dhe ventilatorë me shpejtësi të lartë, grafikë të nivelit të lartë të dedikuar dhe karakteristika të sofistikuara si tastierë me ndriçim të pasmë, dizajne të shkëlqyera dhe kompresorë të lartë që konsumojnë energji.

Markat Kryesore Të Laptopëve

Laptop Apple 

Të dy modelet Apple MacBook Air, 11 inç dhe 13 inç, janë laptopë ultraportabël, idealë për studentët dhe ‘luftëtarët rrugorë’, dhe alternativave me peshë të lehtë ndaj Windows.

 • Air përdor memorie flash në gjendje të ngurtë (64 GB, 128 GB ose 256 GB) për ruajtje masive
 • Dy modele, të dy me ekran të gjerë me shkëlqim me ndriçim LED
 • Një procesor grafik grafik i integruar Intel HD 3000 me mbështetje të plotë 3D
 • Një trackpad me shumë prekje për kontrollin e kursorit.

Laptop HP

 • Bateria e integruar e laptopit HP është e lehtë dhe kompakte
 • Ndërtimi më i fortë midis të gjithë laptopëve
 • Me 8 GB RAM, do të mund të shfletoni dhe shkarkoni me ngadalësime minimale
 • Shumë miqësore me xhepat.

Laptop Dell 

 • Gama e dizenjove që mburren me spërkatje krijuese të ngjyrave dhe ekraneve buzë më buzë
 • Keni të paktën mbështetje video të përshpejtuar me harduer 128-bit me të paktën 8 MB memorje video
 • Këta laptopë mburren me një ekran 14 inç me imazhe me cilësi të definicionit të lartë dhe kanë një mundësi të procesorit Intel Core i3, procesorit Intel Core i5, ose procesorit Intel Core i7.

  Laptop Lenovo 

 • Më të lirë se konkurrentët e tyre
 • Përmban Drive Optik për argëtim të ndryshëm, tastierë inteligjente dhe komode për t’u përdorur
 • Lenovo IdeaPad 320 ka një ekran HD 15,6 inç me rezolucion 1366 x 768 piksel
 • Lenovo IdeaPad përfshin gamën e plotë të opsioneve të lidhjes. Ka USB 3.0 (x2), USB 3.0 Type-C (x1), audio / dalje e kombinuar (x1), Ethernet dhe HDMI, së bashku me lexuesin e kartave 4-në-1, Wi-Fi dhe Bluetooth.

Laptop Acer 

 • Seritë Aspire janë makina buxhetore me tiparet më të mira
 • Ato vijnë me procesorin më të fundit, me specifikimet më të larta të Intel Core i7 H dhe deri në 16 GB RAM
 • Një numër portesh për të lejuar përdoruesit të fusin në pajisje të shumta të jashtme
 • Performancë solide dhe jetëgjatësi më e madhe e baterisë.

Këshilla Të Shpejta për Laptopët

Këto janë gjërat më të rëndësishme për t’u marrë parasysh kur zgjidhni një laptop të ri. Për shumë më shumë detaje, shikoni seksionet më poshtë.

 • Ekranet 12.5 deri në 14 inç ofrojnë ekuilibrin më të mirë midis përdorshmërisë dhe transportueshmërisë. Ekranet më të mëdha janë të mira nëse nuk udhëtoni shumë dhe modelet më të vogla janë të shkëlqyera për fëmijët.
 • Nëse jeni duke shpenzuar mbi 600 dollarë, shkrepni për këto specifikime minimale: Core i5 ose 
 • Ryzen 5 CPU 1920 x 1080 ekran 8 GB RAM SSD Storage në vend të një hard drive.
 • 8+ orë jetëgjatësi e baterisë është ideale nëse planifikoni të merrni laptopin tuaj fare diku.
 • Merrni parasysh një kompjuter portativ 2-në-1 (ose një kthim prapa ose i ndashëm) nëse doni të përdorni laptopin tuaj si një tablet. Nëse jo, një fletore standarde e moluskut mund të jetë një zgjedhje më e mirë.
 • Chromebook janë të mira për fëmijët dhe studentët dhe funksionaliteti i tyre po zgjerohet me shpejtësi.
 • Laptopët e Windows dhe MacBooks ofrojnë të dy mjaft funksione; cilën platformë preferoni është çështje e shijes personale.

Pyetjet e Bëra më Shpesh

Cili laptop është më i mirë për lojëra?

Këta janë disa nga faktorët që duhet të shikoni gjatë blerjes së një laptopi lojërash:

GPU (Njësia e Përpunimit të Grafikëve) – zgjidhni nga AMD Radeon dhe NVIDIA GeForce dhe të ngjashme, CPU-në për sigurimin e performancës së butë – zgjidhni nga Intel, AMD dhe të ngjashme, RAM – sasia e RAM është e rëndësishme për lojërat e lëmuara. Shkoni për laptopë si Acer Predator Helios 300 Core i7 7th Gen, MSI CX Core i7 7th Gen, Lenovo Legion Core i7 7th Gen ndër të tjera.

Cilët janë faktorët që duhet të merren parasysh para se të blini një laptop?

Bazuar në atë aplikacion për të cilin do të përdoret laptopi juaj, mund të blini një me RAM të duhur, procesor, tip ruajtjeje etj.

Proçesori: Nëse po blini një kompjuter portativ vetëm për aktivitetet tuaja të përditshme dhe nuk planifikoni të instaloni shumë softuerë që mund të zënë një hapësirë të madhe brenda, atëherë mund të përdorni 13 ose 15 procesorë nga Intel. Nga ana tjetër, nëse jeni duke luajtur lojëra dhe gjithashtu dëshironi të instaloni shumë hapësira që konsumojnë softuer, atëherë shkoni te i7. AMD dhe ARM janë gjithashtu marka të tjera të mira të procesorëve.

RAM: Nëse po blini një MacBook ku nuk është e mundur të zgjeroni blerjen e postimit RAM, atëherë blini një me RAM maksimal. Përndryshe, një laptop nga Lenovo, HP, Dell, Asus, etj., Me 16 GB RAM duhet t’i shërbejë qëllimit. RAM-i mund të zgjerohet gjithmonë në të ardhmen.

Lloji i memories: Nëse aplikacionet tuaja nuk janë shumë të rënda nga ana e softuerit, mund të përdorni një memorje për HDD. Përndryshe, është më mirë të shkoni për ruajtje të tipit SSD. SSD-të e bëjnë gjithçka dukshëm më të shpejtë. Shpejton shumë kompjuterin.

Si mund ta rris shpejtësinë e laptopit tim? Është një pajisje e bazuar në Windows.

Për të rritur shpejtësinë e një laptop mund të bëni aktivitetet e mëposhtme:

 • Pastroni laptopin tuaj – hiqni të gjithë softuerin që nuk po përdorni rregullisht. Përdorni një mjet pastrues dhe optimizues për PC si CC Cleaner për të pastruar PC tuaj.
 • Mbani të azhurnuar sistemin tuaj Windows.
 • Rrisni RAM-in tuaj nëse është e mundur.
 • Kontrolloni me një skanues malware nëse PC juaj është prekur nga ndonjë infeksion malware ose programe mashtruese.

Ndiqni hapat e mësipërm në mënyrë që të siguroni një performancë më të mirë të laptopit tuaj.