Monitor Gaming në Shitje – Bli Online

Më duhet të zgjedh monitor gaming 24 apo 27 inç? Full HD apo 4K? Nëse pyetje të tilla po ju mundojnë, shanset janë që sapo keni filluar të kërkoni për një monitor të ri për ta bërë konfigurimin e punës tuaj në shtëpi (ose lojëra në shtëpi) më produktive.

Monitor Gaming në Shitje - Bli Online
Show Filters

Showing the single result

Showing the single result

Ne do të përpiqemi të ngadalësojmë kokën tuaj që vërtitet me këtë udhëzues. Nëse thjesht po kërkoni një ekran gjenerik për të punuar ose bërë projektet shkollore në shtëpi dhe nuk doni ta mbingarkoni trurin tuaj duke menduar shumë për të, për të rriturit ne ju rekomandojmë një ekran të sheshtë 27 inç me rezolucion 4K, dhe një që përdor një panel IPS. Nëse keni nevojë të gjeni monitor më të lirë, kaloni në një model 24 inç me rezolucion të plotë HD 1,920×1,080 pixel, të cilin mund ta merrni për më pak se 150 mijë lekë; 22 ose 24 inç është një zgjedhje e mirë për fëmijët. Në qoftë se nuk jeni një lojtar profesionist ose krijues, shumë prej specifikave më teknike – gamë ngjyrash dhe vonesë, për shembull – nuk do të kenë rëndësi për ju (dhe ju gjithmonë duhet të merrni specifikimet e prodhuesit).

Kur lidheni me një kompjuter portativ, duhet të siguroheni që keni lidhjet e duhura: disa porta USB-C ose USB-C / Thunderbolt 3 mbështesin një veçori të quajtur modaliteti i shfaqjes alt, që do të thotë se mund të përdorni një USB- Kabllo C në HDMI ose USB-C në DisplayPort (ose përshtatës) për t’u lidhur me një monitor me ato lidhje. Laptopët e vjetër mund të kenë akoma lidhje natyrale si HDMI ose DisplayPort.

Çfarë Rezolucioni më Duhet Për një Monitor Gaming?

Për fotografinë më të mirë, duhen sa më shumë pixela për të qënë më e mirë si performancë. Por kur luan lojëra, ato piksela mund të të ngadalësojnë nëse nuk ke një kartë grafike mjaft të avancuar. Shumica e ndërfaqeve video nuk mbështesin shpejtësitë e rifreskimit më shpejt se 60Hz për sinjalet 4K / UHD ose 5K. Kjo ka filluar të ndryshojë (për një premium), por gjithsesi ju duhet një kartë grafike shumë e shtrenjtë për të luajtur me 4K dhe për të kaluar 60 kornizat e fundit në sekondë (fps). Nvidia GeForce GTX Titan X mezi e arriti atë edhe me nivelet e detajeve të lojës.

Kërkesat minimale të kartave grafike ndryshojnë në bazë të lojës, por nëse planifikoni të blini një monitor për lojëra me rezolucion QHD (dhe nuk doni që t’i ktheni cilësimet në lojë në të ulët), do t’ju duhet të paktën një GTX 1060 ose RX 580.

Monitorët gaming 4K do të duan të paktën një 1070 Ti ose RX Vega 64 nëse nuk ndodh që të kenë një kartë të dyfishtë të konfiguruar që funksionon në Nvidia SLI ose AMD Crossfire (për këshilla për marrjen e një karte grafike, shih Udhëzuesin tonë të Blerjes së Kartës Grafike, Kartat më të Mira Grafike , dhe faqet e hierarkisë së performancës GPU). Për ndihmë në zgjedhjen e një ekrani gaming 4K, shihni faqen tonë më të mirë të monitorëve të lojërave 4K.

Monitor Gaming: Cilat Tipare Kanë Rëndësi?

Ka shumë zgjedhje konfuze dhe madje edhe termat më konfuze të marketingut për lojtarët që të kërkojnë kur të zgjedhin një monitor të ri. Këtu, ne do të zbërthejmë tiparet që përfitojnë lojtarët. Vini re se disa faktorë varen nga niveli i aftësive të një lojtari.

Për rekomandimet tona kryesore të monitorit gaming, shikoni në faqen tonë në internet Karma.al. Dhe për monitorët mahnitës 4K, shihni faqen tonë më të mirë të monitorave gaming 4K.

Lojtarët që janë konkurrues duhet t’i japin përparësi shpejtësisë, e cila kërkon shpejtësi të larta të rifreskimit (144Hz ose më shumë), si dhe kohën më të ulët të përgjigjes dhe vonesën e hyrjes të mundshme. Kjo ka të ngjarë t’ju kufizojë në 25 ose 27 inç, ndoshta me densitet më të ulët të pikselave dhe pa ngjyra të zgjatura ose HDR.

Por mbase ju jeni një lojtar i rastësishëm që nuk mendoni se do ta vërente ndryshimin midis 60 fps ose 144 fps. Mund të vendosni për 75Hz ose edhe 60Hz të shoqëruar me FreeSync të G-Sync (më shumë për atë më poshtë) dhe të vendosni përparësi gjëra si cilësia e fortë e imazhit dhe dendësia e pikselave dhe të merrni 30 inç ose më të mëdhenj. Nëse buxheti juaj ju lejon, kjo mund të lejojë gjithashtu më shumë ngjyra të ngopura apo edhe HDR.

Cila Duhet të Jetë Koha e Rifreskimit dhe e Përgjigjes së Monitorit Tim Gaming?

Idealisht, juve ju duhet një monitor me të paktën 75 Hz, të kombinuar me kohën më të ulët të përgjigjes që mund të gjeni

Shkalla e rifreskimit është veçanërisht e rëndësishme për lojtarët, kështu që shumica e monitorëve gaming kanë një normë rifreskimi të paktën 144 Hz dhe ju do të dëshironi një kohë maksimale të përgjigjes prej 5ms. Sidoqoftë, ka disa monitorë të denjë gaming 60Hz, dhe shumë prej tyre 4K janë të kufizuara në 60Hz. Nëse vendosni për një ekran 60Hz dhe planifikoni të luani, G-Sync ose FreeSync është një gjë e domosdoshme . Shkalla më e lartë e rifreskimit që do të gjeni në ditët e monitorit gaming është 280 Hz dhe ne jemi duke pritur që monitorët e parë 360 Hz, Asus ROG Swift 360 dhe Alienware AW2521H, të zbarkojnë këtë vit. 

Rezolucion më i ulët + kartë grafike e mirë = ritme më të shpejta të rifreskimit

Shikoni ekranin më me cilësi nga ulteride i lakuar Acer Predator Z35. Rezolucioni i tij është mjaft i ulët ku një kartë grafike e shpejtë mund të arrijë një shpejtësi rifreskimi 200Hz me të aktivizuar G-Sync. Nëse po blini një monitor për një kohë të gjatë, mos harroni se karta grafike që PC juaj përdor 1-3 vjet nga tani mund të jetë në gjendje ti dëmtojë ato me lehtësi.

Çfarë Thellësie-Bit (Bit-Depth) më Duhet?

Sa më e lartë të jetë, aq më e mirë është, dhe profesionistët kanë nevojë për të paktën 10-bit. Një panel 8 bitësh nuk do ta shkurtojë punën me grafike profesionale. Nëse është e mundur, zgjidhni 12-bit. Ju mund të mësoni më shumë rreth ndryshimit midis 10 dhe 12-bit këtu.

Një monitor i thellë me ngjyra nuk do t’ju bëjë mirë nëse karta juaj grafike nuk mund të nxjerrë një sinjal 10 ose 12-bit. Po, monitori do të plotësojë informacionin shtesë, por vetëm me interpolim. Ashtu si me shkallëzimin pixel, një ekran nuk mund të shtojë informacion që nuk është në radhë të parë; vetëm mund të përafrohet. Shumë karta grafike të shkallës së konsumatorit janë të kufizuara në dalje 8-bitëshe.

Duhet të Marr Dy Ekrane Apo Një Ekran Ultrawide për Këtë Monitor Gaming?

Kjo varet vërtet nga ajo që po bëni. Për shembull, nëse doni një monitor gaming me të vërtetë të shpejtë për të luajtur dhe një ekran me rezolucion të lartë për punë, është shumë më lirë të merrni dy sesa një i vetëm që i bën të dyja. Ose nëse keni nevojë për një monitor të saktë me ngjyra për dizajn, por dëshironi një shkëlqim të lartë për lojërat, është gjithashtu shumë më lirë të merrni dy më të vegjël. Por nëse thjesht ju nevojitet një ton hapësirë në ekran, një ultrawide i vetëm mund të jetë më i thjeshtë.