Web Camera në Shitje – Bli Online

Shumica e laptopëve dhe disa kompjuterë desktop All-in-One kanë kamerë të integruar, por nëse keni nevojë për cilësi të imazhit me rezolucion të lartë ose karakteristika shtesë, do të jetë më mirë të merrni një web camera të veçantë për lidhjet në internet.

Web Camera në Shitje - Bli Online
Show Filters

Showing the single result

Showing the single result

Shfletoni zgjedhjen e gjerë të kamerave të Karma. al dhe do të gjeni ato që mund ta çojnë komunikimin tuaj ose krijimin e përmbajtjes në një nivel krejt të ri.

Biseda me video është shumë e përhapur sot. Të gjithë janë në telekonferencë dhe pandemia COVID-19 ka bërë që shumë kompani të rimendojnë plotësisht qëndrimet e tyre për të punuar nga shtëpia. Ju akoma dëshironi të dukeni sa më mirë në një video-takim, dhe kjo shkon përtej dushit dhe veshjes. Ajo që ju nevojitet me të vërtetë është një webcam e mirë.

Nëse keni një kompjuter portativ, tashmë keni një webkamer. Ndoshta nuk është një gjë shumë e mirë. Lente të vogla, ngjyra të pjerrëta, ekspozim i vështirë dhe video të brendshme me kokrra janë vetëm disa nga problemet që mund të përjetojnë me kamerat e lira të integruara. Një kamera e mirë e dedikuar në internet do të zgjidhë goxha probleme dhe do t’ju japë fleksibilitetin për ta drejtuar takimin kudo që dëshironi pa u munduar me laptopin tuaj. Është një investim i vlefshëm nëse planifikoni të kaloni shumë kohë në një thirrje video, regjistrim i vlog-eve ose duke bërë ndonjë krijim tjetër me video.

Ja çfarë duhet të dini ndërkohë që kërkoni të blini një webkamer, së bashku me disa modele që ia vlen të merren parasysh.

Llojet e Web Camerave

Webcam-et vijnë në një larmi llojesh, të dizajnuara për nevoja dhe përdorime të ndryshme. Kur jeni duke blerë një webcam në internet, sigurohuni që të jetë në përputhje me sistemin tuaj (p.sh. disa modele funksionojnë vetëm me PC me Windows).

Web Camera Bazike 

Lloji më themelor i webcam-erave është një aparat fotografik i thjeshtë që mund të regjistrojë video dhe imazhe. Shumica e webkamerave janë të dizajnuara të vendosen në buzë të një monitori ose ekrani laptop ose të ulen në një sipërfaqe të sheshtë siç është tavolina. Nëse keni nevoja modeste dhe një buxhet të vogël, mund të merrni një webcam të thjeshtë (bazike) për telefonata të thjeshta me video.

Web Camera HD

Merrni në konsideratë webkamerat HD nëse jeni duke kërkuar të regjistroni pamje filmike për një podcast video ose transmetim live, ose nëse doni t’u jepni prindërve tuaj një pamje vërtet të qartë të nipërve dhe mbesave të tyre të lezetshme.

Një webkamer konsiderohet të jetë me përkufizim të lartë (“HD”) nëse rezolucioni i tij është 720p ose 1080p. Nëse dëshironi të rrisni cilësinë e videos në një nivel tjetër, kërkoni një webkamer 4K.

Web Camera konferencash

Video konferenca është një praktikë standarde në shumicën e zyrave, kështu që ka kuptim të pajisni dhomat tuaja të takimeve me kamerat e konferencës. Meqenëse këto video biseda janë për punë, ju do të dëshironi fotografi dhe audio me cilësi të mirë, prandaj sigurohuni që webkamera që ju zgjidhni të jetë e disponueshme.

Një gjë tjetër që duhet mbajtur parasysh është fusha e shikimit. Nëse dhoma juaj e takimeve është mjaft e madhe, zgjidhni një webkamer me një fushë shikimi mjaft të gjerë për të kapur të gjithë njerëzit që janë ulur rreth tryezës. 

Web Camera me Wireless

Ju mund ta gjeni veten në disa situata të vështira kur një webkamer me tel thjesht nuk e kryen punën, si përshëmbull nëse kablloja nuk është mjaft e gjatë. Në këto raste, një webkamer me wireless mund të të nxjerrë nga situata. Këto webkamera kanë bateri që të vendosen kudo dhe transmetojnë sinjalin video dhe audio pa tel.

Përdorimet e Web Camerave

Webkamerat mund të përdoren për më shumë sesa për bisedat e thjeshta video. Është më e lehtë se kurrë të postosh video në kushte shtëpie në faqe si YouTube dhe një webkamer e mirë mund të tregojë ndryshimin midis një videoje me cilësi të dobët dhe një videoje me rezolucion të lartë që të fal kënaqësi kur e shikon.

Keni menduar ndonjëherë për krijimin e podcastit tuaj të videos ose transmetimin e vetes ( streaming) duke luajtur lojëra video? Zgjidhni një webkamer me aftësi të përshtatshme video dhe audio dhe do të jeni në rrugën tuaj për të krijuar veten si një yll i përmbajtjes (kontentit) në internet.

Nëse keni nevojë të vëzhgoni gjërat në dhomën tuaj (ndoshta sepse shoku juaj i dhomës nuk është personi më i besueshëm në botë), mund ta lini kamerën tuaj të regjistrojë hapësirën e dhomës tuaj. Është një mënyrë e thjeshtë për të parë çdo aktivitet të dyshimtë kur nuk jeni i pranishëm.

Rezolucioni i Kamerës Dhe Shkalla e Kornizës

Kjo është mjaft e qartë. Një webkamer mund të bëhet aq e mprehtë sa sensori i saj mund të zgjidhë pikselët. 1080p është një rezolucion mjaft standard për një webkamer të mirë , por nëse vërtet dëshironi të përmirësoni cilësinë e fotos tuaj (ose të jeni në gjendje të shkurtoni kornizën tuaj dhe ta mbani atë të mprehtë), ju dëshironi një kamerë në internet me rezolucion 4K.

Shkalla e kornizës gjithashtu ndikon në shfaqjen e videos tuaj. Një kamera në internet 60fps do t’ju japë një burim video shumë më realist dhe natyral sesa një kamerë 30fps do të jeni të sigurt që t’i kushtoni vëmendje specifikave përpara blerjes.

Lentet Dhe Ekspozimi në një Web Camera

Lente në një webkamer është po aq e rëndësishme sa sensori, dhe në përgjithësi më i madhi është më i mirë. Lentja përcakton se sa dritë arrin në sensorin e kamerës, gjë që ndikon në mënyrën se si do të dukeni nëse nuk keni ndriçim të mirë. Kjo është e njohur si madhësia e hapjes dhe matet si f / (numër), me numrin më të ulët aq më të gjerë hapet diafraza dhe më shumë dritë që futet. Lentet e kamerës në përgjithësi variojnë nga f / 2.0 deri në f / 2.8, dhe disa nuk renditen aspak në hapjen e diafragmës së tyre (në këtë rast mund të supozosh se diafragma është e vogël).

Autofokusi në një Web Camera

Webkamerat e lira janë me fokus fiks. Kjo do të thotë se lentet e tyre nuk lëvizin për të rregulluar foton dhe janë thjesht të vendosura për tu kapur brenda një diapazoni mjaft të gjerë të distancës që do të shfaqeni qartë. Ato funksionojnë mirë nëse thjesht jeni ulur para kamerës disa metra larg, por është e lehtë të dilni nga ai vend i ëmbël i fokusit dhe të bëheni të paqartë (veçanërisht nëse doni të tregoni diçka nga afër).

Karakteristikat në një Web Camera:

Funksioni kryesor i webkamerës suaj është të sigurojë një imazh të qartë. Shumë kamera kapin imazhe me definicion të lartë, deri në 720p, një gjë e domosdoshme këto ditë nëse po ndani video në faqet e mediave sociale. Mund të blini gjithashtu disa modele në 4K UHD për imazhe ultrasharp. Ju gjithashtu duhet të kërkoni një aparat fotografik me një shpejtësi të lartë të kornizës (të paktën 15-30fps) për transmetim të qetë të videos.

Për t’ju kursyer kohë kërkoni kamera me fokus automatik dhe aftësi për të rrotulluar 360 gradë. Dhe ndërsa ju tashmë mund të keni kufje PC me mikrofona për të shtuar audio, nëse zgjidhni një webkamer me një mikrofon me cilësi të lartë, shikuesit tuaj do t’ju dëgjojnë lehtësisht. Shumë webkamera janë të vogla dhe shumë të lëvizshme: modelet e kamerës me wireless lidhen përmes Wi-Fi ose Bluetooth ndërsa një kamerë USB lidhet përmes një porte USB në laptopin tuaj, duke përdorur kabllot USB.