Kamera Foto & Video në Shitje – Bli Online

Bëni fotografi të familjes dhe miqve, kapni sporte ekstreme dhe aventura nënujore, ose dokumentoni udhëtimet tuaja me kamera për foto & video që është e përshtatshme për ju. Blini në Karma.al për kamera pa pasqyrë, kamera veprimi, kamera DSLR, kamera dixhitale, etj.

Kamera Foto & Video në Shitje - Bli Online
Show Filters

Showing the single result

Showing the single result

Nëse dëshironi një aparat fotografik që është i pajisur me Wi-Fi dhe GPS, ose thjesht po kërkoni të kapni selfie-n perfekte, Karma.al ka një gamë të madhe për të filluar.

Zbuloni një perspektivë krejt të re duke bërë fotografi dhe video me një dron. Shumë dronë vijnë të pajisur me një aparat fotografik të instaluar nga fabrika dhe janë menjëherë të gatshëm për të fluturuar me telekomandë dhe për të mbledhur imazhe. Dronët e tjerë kanë një montim për një kamerë veprimi, e cila ju jep më shumë shkathtësi me të dy pajisjet. Disa dronë madje ofrojnë pamjen në vetën e parë, e cila ju lejon të përdorni smartphone ose tabletin tuaj si telekomandë dhe të shihni një burim video në kohë reale ndërkohë që droni është duke fluturuar.

Pasi të keni mbledhur imazhet tuaja të preferuara, mund të dëshironi t’i modifikoni, manipuloni ose transformoni plotësisht ato me softuerin më të fundit të redaktimit të fotove. Zgjidhni programin e duhur dhe do të jeni në gjendje të modifikoni ngjyrat, të mprehni skajet, të organizoni fotot tuaja dhe të bashkoheni me komunitetet në internet për të marrë reagime nga fotografë të tjerë.

Merrni parasysh të gjitha mënyrat se si përdorni kamerën tuaj. Pavarësisht nëse planifikoni të udhëtoni në zona të largëta, të vendoseni në vende të veçanta ose të gjeni bukurinë në oborrin tuaj, keni nevojë për pajisje shtesë për kamerën që do t’ju ndihmojnë të kapni fotografitë sa më të mira. Zgjidhni midis lenteve, trekëmbëshit, karikuesve, çantave të kamerës dhe më shumë për të përmirësuar fotografinë tuaj. Një çantë kamerash mund t’ju ndihmojë të mbroni investimin tuaj dhe të dukeni me stil në të njëjtën kohë. Një kartë memorie me shumë hapësirë ​​ruajtëse mund t’ju ndihmojë të organizoni imazhet që dëshironi të ruani. 

Llojet e Kamerave me Foto & Video Dixhitale

Kamerat DSLR (refleks dixhital me një lente) 

Zëvendësuan kryesisht SLR-të e bazuara në film gjatë viteve 2000. DSLR-të janë kamerat më të përparuara dhe të gjithanshme në dispozicion të konsumatorëve sot. Ato ju japin kontrollin më të madh mbi mënyrën se si bëhen fotografitë tuaja dhe janë të destinuara për fotografë amatorë dhe profesionistë. DSLR-të ju lejojnë kontroll të plotë mbi cilësimet e ekspozimit, duke përfshirë përparësinë e hapjes, përparësinë e diafragmës dhe mënyrat e ndryshme të programit. Fokusi automatik i shpejtë i tyre prodhon pamje të shkëlqyera kur xhironi subjekte ose skena me lëvizje të shpejtë. Ata gjithashtu përdorin një sistem lentesh të këmbyeshme, duke u mundësuar fotografëve që të përdorin lentet më të përshtatshme për çfarëdo lloj gjëje që po fotografojnë. Më në fund, DSLR-të kanë sensorë të mëdhenj, të cilët zakonisht prodhojnë imazhe me cilësi më të lartë. Mësoni më shumë rreth DSLR-ve.

Kamerat e sistemit pa pasqyra 

Janë shumë të ngjashme me kamerat DSLR pasi ato përdorin lente të këmbyeshme, kanë sensorë të mëdhenj dhe i lejojnë fotografit të përdorë kamerën në mënyra të plota manuale, automatike ose gjysmë automatike. Dallimi kryesor është madhësia. Kamerat pa pasqyrë janë më afër madhësisë së aparateve fotografike kompakte, sepse nuk kanë pamjen optike që kanë DSLR-të. Vëzhguesit optikë përdorin një sistem pasqyrash që tregojnë me saktësi skenën që do të fotografohet. Kamerat pa pasqyrë heqin dorë nga ato për pamjet elektronike ose ekranet LCD, të cilat shikojnë paraprakisht skenën që do të fotografohet. Kjo i bën ato më të qeta, më të vogla dhe më të lehta, gjë që është ideale për fotografë më seriozë që vlerësojnë diskrecionin dhe transportueshmërinë, nga fotografët e dasmës dhe teatrit te fotografët e udhëtimit. Mësoni më shumë rreth kamerave pa pasqyrë.

Kamerat me pikë dhe shkrepje (ndonjëherë të quajtura kamera kompakte) 

Janë më të përshtatshme për hobistët e nivelit fillestar të cilët vlerësojnë madhësinë e tyre më të vogël dhe lehtësinë e përdorimit. Modaliteti që përdoret më shpesh në shkrepje me pikë është ‘automatik’, i cili është i shkëlqyer për fillestarët dhe në përgjithësi do të prodhojë një foto të mirë. Ata që duan ta bëjnë një hap më tej mund të përdorin mënyra të tjera skene si peisazhi, portreti ose sportet, në varësi të situatës së xhirimit. Shumica e pikëve dhe shkrepjeve sot kanë të paktën një zoom 3x dhe 16,6 MP, duke i bërë ato më të mira se shumica e kamerave të reja inteligjente, dhe të shkëlqyera për zmadhimin dhe shtypjen e fotove. Për fotografët amatorë që duan diçka të vogël që mund të futet në një çantë ose xhep, një xhirim pikësh është ndoshta opsioni më i mirë. Mësoni më shumë rreth kamerave me fotografi.

Kamerat me format të mesëm 

Janë të rezervuara për profesionistë seriozë. Sensorët e tyre të mëdhenj lejojnë pixela më të mëdhaja individuale dhe më shumë dritë për të hyrë në kamerë. Ato gjithashtu lejojnë një gamë dinamike shumë më të madhe, që do të thotë vlerë më e madhe tonale dhe saktësi më e madhe e ngjyrave. Rezultatet përfundimtare janë fotografi mahnitëse të “botës reale” që kapin skena afër asaj se si sytë dhe truri juaj i përpunon ato. Nëse qëllimi juaj është të bëni një fotografi dhe ta zmadhoni atë në mënyrë të konsiderueshme, atëherë kamerat me format të mesëm janë opsioni juaj më i mirë. Jini të vetëdijshëm, sidoqoftë, se ato shpesh vijnë me një çmim relativisht të lartë. Mësoni më shumë rreth kamerave me format të mesëm.

Blini me Zgjuarsi dhe Komoditet për Këto Kamera me Foto & Video

Një nga gjërat më të mira në lidhje me blerjet në internet është se ju mund të shikoni kamerat më të fundit dhe të krahasoni modele të ndryshme ndërkohë që jeni në shtëpi me pizhame, duke pirë pije të freskëta dhe duke ngrënë ushqim të qetë. Faqet e blerjeve në internet gjithashtu ju përkëdhelin me zbritje joshëse me kamerat më të shitura nga Nikon, Canon, Manfrotto, Sony, Envie dhe Sigma pavarësisht nëse është sezoni i shitjes apo jo.

Pozoni dhe klikoni! Imagjinoni një botë pa selfie, pa fotografi në profil, pa ekspozita fotografie dhe asgjë për të kapur perëndimin e diellit që ju lë pa frymë. Në thelb, imagjinoni një botë pa kamera. E vështirë, apo jo? Nuk ka rëndësi nëse nuk jeni të trajnuar si fotograf, përsëri mund të bëni fotografi të mira me kusht që të keni kamerën e duhur. Dhe nëse jeni profesionist, atëherë nuk ka mënyrë më të mirë për të përmirësuar aftësitë tuaja, përveç përmirësimit të asaj që tashmë zotëroni. Pra, të dish një ose dy gjëra për llojet e ndryshme të kamerave është e domosdoshme. Jepni këtij artikulli një lexim të shpejtë dhe merrni një vendim të zgjuar blerjeje.

Pyetjet e Bëra më Shpesh

Pse duhet të blej një aparat fotografik DSLR?

Kamerat dixhitale me lente refleksi (DSLR) po blihen dhe përdoren gjerësisht sot për arsye të ndryshme që i bëjnë ato jashtëzakonisht të popullarizuara. Me një zonë të madhe sensori, shpejtësi të larta grila (mund të kapni deri në 10 korniza në sekondë), ndjeshmëri shumë më të mirë ndaj dritës, aftësi për të përdorur lente të ndryshme për situata të ndryshme, kontroll të madh mbi thellësinë e fushës (aftësia për të krijuar bokeh të bukur) , dhe shumë më tepër arsye të tilla i nxisin fotografët të blejnë kamera DSLR në internet. Këto ju lejojnë të ndryshoni lentet dhe kështu mund të vendosni manualisht ekspozimin dhe fokusin. Ato japin imazhe më të pastra dhe më të qarta pasi kanë sensorë të brendshëm të imazhit më të madh se sa kamerat me fotografi

Çfarë rezolucioni më duhet për të marrë fotografi të mprehta?

Për të bërë fotografi të qarta, mund të përdorni kamera me rezolucion midis 16 MP dhe 24 MP. Sa më i lartë rezolucioni, aq më të qarta do të jenë fotot. Nëse dëshironi të postoni foto në internet ose të keni një kopje të butë të së njëjtës, nuk ju duhen me të vërtetë kamera me rezolucion shumë të lartë. Mund të shkoni te kamera Canon EOS 100D DSLR e cila është me 18 MP ose kamera nga Nikon, Sony dhe marka të tjera të mira.

Cili është ndryshimi midis numrit aktual të pikseleve dhe numrit efektiv të pikseleve?

Disa marka publikojnë numra me dy pikselë. Këta janë numrat aktualë dhe efektivë të numërimit të pikselëve. Numri aktual i numërimit të pikselëve është numri aktual i pikselit që paraqitet në sensor. Nga ana tjetër, një numër efektiv është numri i pikselëve në sensor që përdoren për formimin e imazhit. Të gjitha pikselët nuk përdoren për formimin e imazhit.